Facebook Google+ Twitter

Prezydent Gruzji zakazał wojsku odpowiadania na ogień Osetii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-07 19:43

Prezydent Gruzji poinformował, że wydał rozkaz swoim wojskom, aby nie odpowiadały ogniem na strzały ze strony oddziałów stacjonujących w Osetii Południowej. Micheil Saakaszwili w telewizyjnym orędziu do narodu opowiedział się za natychmiastowymi rozmowami obu stron konfliktu.

Prezydent Gruzji powiedział, że nie zważając na to, iż w rezultacie ostrzałów są zabici i ranni, podjął świadomą decyzję o wstrzymaniu ognia, "gdyż nie można kontynuować wojskowej konfrontacji i trzeba natychmiast rozpocząć rozmowy". Zapowiedział amnestię dla osetyjskich separatystów, "jeśli wstrzymają ogień".

Prezydent Saakaszwili zaproponował Osetii Południowej nieograniczoną autonomię w ramach Gruzji, a Rosji zaproponował, by była gwarantem tej autonomii.

W ostatnich dniach doszło do silnej wymiany ognia z udziałem artylerii między wojskami gruzińskimi i siłami osetyjskimi. Ranni i zabici są po obu stronach. To największa konfrontacja w regionie w ostatnich latach.

Osetia Południowa to zbuntowana gruzińska prowincja, która - podobnie jak Abchazja - na początku lat 90., po rozpadzie Związku Radzieckiego wyszła spod kontroli Tbilisi. Obie prowincje korzystają ze wsparcia Rosji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.