Facebook Google+ Twitter

Prezydent Gruzji zapowiedział opracowanie pakietu reform ustrojowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-17 16:39

Gruzińscy komentatorzy twierdzą, że Micheil Saakaszwili, zapowiadając opracowanie pakietu reform ustrojowych, odpowiada na sugestie sekretarza generalnego NATO Jaapa de Hoop Scheffera.

Podczas dwudniowej wizyty w Tbilisi przedstawiciele Paktu Północnoatlantyckiego sugerowali, że Gruzja może liczyć na członkostwo w Pakcie pod warunkiem kontynuowania demokratycznych reform. Prezydent Gruzji zapowiedział poszerzenie kompetencji parlamentu kosztem władzy prezydenckiej. Partie opozycyjne będą mogły liczyć na zwiększenie pomocy finansowej państwa oraz na dostęp do gremiów podejmujących strategiczne dla Gruzji decyzje. Chodzi między innymi o obronność kraju i bezpieczeństwo wewnętrzne.

Jednocześnie Micheil Saakaszwili chce, aby gruzińskie media stały się bardziej pluralistyczne, a debaty z udziałem polityków opozycji i obozu władzy były standardem. Spore zmiany czekają także gruziński wymiar sprawiedliwości. "Na początek będziemy walczyć z korupcją" - zapowiedział Saakaszwili. Gruziński prezydent chce również uchwalenia nowego kodeksu wyborczego. Większość zapowiedzi Saakaszwilego pokrywa się z żądaniami opozycji, która już nie tak stanowczo jak kilka dni temu mówi o konieczności przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.