Facebook Google+ Twitter

Prezydent ich odwołał, bo nie chcieli ponownie złożyć oświadczeń lustracyjnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-18 13:26

Lech Kaczyński odwołał Józefę Hennelową, biskupa Tadeusza Pieronka i profesora Jacka Woźniakowskiego z funkcji członków elitarnego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Powodem odwołania była odmowa złożenia oświadczeń lustracyjnych.

Sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". Jeden z odwołanych, biskup Tadeusz Pieronek tłumaczy, że nie było sensu ponownie składać oświadczenia lustracyjnego, ponieważ już raz to zrobił.

Decyzją prezydenta jest zaskoczony Stefan Niesiołowski. Wicemarszałek Sejmu uważa, że jest ona polityczna i szkodzi Polsce.

Zbigniew Wassermann z kolei uważa, że odwołanie tych osób to strata dla krakowskiej kultury. Jednak - jak dodał - prezydent nie mógł podjąć innej decyzji. Gdy odmówili złożenia oświadczenia lustracyjnego, zdawali sobie sprawę, że wszczynają spór, a ich postawa jest protestem przeciwko regulacji prawnej - dodał były minister koordynator służb specjalnych.

Podobnie uważa przewodniczący klubu poselskiego PSL. Stanisław Żelichowski zaznaczył, że jeśli ktoś złamał prawo, musi liczyć się z konsekwencjami.

Janusz Zemke z SLD uważa, że decyzja prezydenta jest szokująca. Były wiceminister obrony narodowej podkreślił, że jeżeli członkowie Komitetu muszą składać oświadczenia lustracyjne, świadczy to tylko o złym prawie. Jego zdaniem, o ocenie członków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa powinny decydować ich dokonania, a nie osobiste antypatie.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa działa od 1978 roku. Nadzór nad tą instytucją sprawuje prezydent RP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.