Facebook Google+ Twitter

Prezydent Indonezji zabrał głos w sprawie sytuacji w Libii

Prezydent Indonezji zabrał głos w kwestii operacji „Świt Odysei”, która prowadzona przeciwko reżimowi Kadafiego, trwa na libijskim morzu i w powietrzu. Jak się okazało prezydent nie należy do entuzjastów używania siły w konflikcie libijskim.

Wczoraj prezydent Republiki Indonezji pierwszy raz zabrał publicznie głos w kwestii konfliktu w Libii oraz towarzyszącej mu akcji militarnej ONZ i społeczności międzynarodowej. Susilo Bambang Yudhoyono zaapelował w Dżakarcie by wszystkie strony libijskiego sporu dążyły do zawieszenia broni i podjęły próbę pokojowego rozwiązania politycznego.

Powołując się na rezolucje ONZ z 1973 roku zaapelował do społeczności międzynarodowej o ograniczenie akcji prowadzonej przeciwko reżimowi pułkownika Kadafiego do zakazu lotów w strefie powietrznej Libii. Zaproponował też ewentualny wariant dodatkowego nałożenia na rząd libijski sankcji gospodarczych.

Zdecydowanie skrytykował również opcję ewentualnego okupowania Libii przez obce wojska w ramach prowadzonej akcji militarnej. Jak podkreślił prezydent, Indonezja od samego początku demonstracji, a następnie konfliktu w Trypolisie i innych miastach Libii, była przeciwna interwencji militarnej. Kierowała się w swoim stanowisku przede wszystkim troską o ewentualne ofiary pośród ludności cywilnej.

Prezydent Republiki poszedł w swoim dzisiejszym przemówieniu jeszcze dalej i zaoferował ewentualną pomoc indonezyjskich sił pokojowych w przypadku uzyskania trwałego zawieszenia broni oraz rozejmu politycznego.

Biorąc pod uwagę fakt, iż Indonezja podobnie, jak Libia jest krajem w zdecydowanej większości islamskim, a ponadto państwem o największej liczbie muzułmanów na świecie, głosu Susilo Bambang Yudhoyono zlekceważyć i pomijać nie można.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.