Facebook Google+ Twitter

Prezydent Kaczyński o powstaniu: - Hołd dla bohaterów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-03 10:45

Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była tragiczną, ale niezbędną ostatnią próbą utrzymania niepodległej Polski. Prezydent wręczył odznaczenia bohaterom powstańczej Warszawy.

Lech Kaczyński mówił, że bohaterowie sprzed 64 lat mieli świadomość, że armia sowiecka jest już na przedmieściach warszawskiej Pragi, wiedzieli też, co stało się w Wilnie i Lwowie. Prezydent podkreślił, że było wówczas oczywiste, że albo Warszawa zostanie opanowana przez Polaków i pojawi się tam polski rząd z Londynu albo nie będzie żadnych szans na utrzymanie niepodległości.

Polski przywódca przypomniał, że w dniu warszawskiego zrywu, w Lublinie działał już Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego - "grupa renegatów, która w imieniu obcego mocarstwa była przygotowywana do rządzenia Polską."
Lech Kaczyński dodał, że obchody rocznicy Powstania Warszawskiego nie są upamiętnieniem klęski, ale hołdem dla bohaterów walk sprzed lat. Prezydent w przemówieniu poprzedzającym wręczenie orderów powstańcom podkreślił, że pamięć o nich będzie czczona w każdy dostępny sposób.

Prezydent zaznaczył, że dzisiejsze uroczystości nadania odznaczeń, odbywają się dużo za późno. Lech Kaczyński uznał, że o ile było to zrozumiałe po 45 roku, to nie można się pogodzić z tym, że podobnie działo się już w wolnej Polsce - po roku 89. Prezydent podkreślił, że III Rzeczpospolita chciała "mieszać to co dobre i to co złe" i "odejść od elementarnych ocen" w imię ochrony interesów, które nie miały nic wspólnego z interesami Polski. Prezydent wyraził przekonanie, że takie czasy w Polsce już nie wrócą.

Prezydent odznaczył pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski Jana Rodowicza "Anodę" i generała Antoniego Chruściela "Montera".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.