Facebook Google+ Twitter

Prezydent Komorowski chroni polskie krajobrazy

W dniu dzisiejszym został podpisany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dokument, który ma pomóc w ochronie polskiego krajobrazu

Niezwykle ważny dokument w miejscowości Charzykowy (okolice Chojnic), podpisał dzisiaj, tj. 28 czerwca 2013r. prezydent Bronisław Komorowski.

Kaszuby, wschód słońca / Fot. Artur HampelDokument ten powinien ucieszyć szereg środowisk ekologicznych oraz związanych z ochroną przyrody. Powinien ucieszyć również wszystkich tych, dla których ładne krajobrazy stanowią ważny element w ich prywatnym życiu.

Jak powiedział prezydent po podpisaniu dokumentu- "Z ogromną satysfakcją kieruję do laski marszałkowskiej projekt tzw. ustawy krajobrazowej, który ma na celu rozpoczęcie porządkowania prawa polskiego pod kątem potrzeby ochrony krajobrazu, który jest wartością ogromną."

Ponadto prezydent twierdzi, że mamy prawo jako Polacy cieszyć się ładnym krajobrazami. Mają być uregulowane również zasady umieszczania wielkogabarytowych reklam. Decyzje o ich umieszczaniu bądź nie, wysokości opłat i pozostałymi sprawami związanymi z ich lokalizacją będą podejmować samorządy.

Bronisław Komorowski liczy, że sejm zajmie się ustawą zwaną potocznie ustawą o ochronie krajobrazu tuż po wakacjach. Dzwonek rozpierzchły (Campanula patula) / Fot. Artur HampelNowo uchwalony dokument miałby wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

Jaki owa ustawa uzyska ostateczny kształt trudno przewidzieć. Najważniejsze jednak jest to, że zaczyna się dostrzegać walory krajobrazowe również na szczeblu centralnym i ustawodawczym. Najważniejsze, że nastąpiły pierwsze praktyczne działania mające na celu uregulowanie kwestii związanych z polskim krajobrazem i koniecznością jego ochrony.

Za jasnymi kryteriami nowej ustawy będziemy musieli jednak jeszcze nieco poczekać. Jeszcze dłużej przyjdzie nam poczekać za praktycznym wdrażaniem jej w życie. Jak to bywa często w polskim ustawodawstwie, przyjdzie się być może zmierzyć z różnorodnością interpretacji kolejnych akapitów ustawy. Miejmy jednak nadzieję, że takich kontrowersji będzie jak na mniej a najlepiej by było, gdyby takowe nie pojawiały się w ogóle.

Sama ustawa jest nie do przecenienia. Piękne krajobrazy są nie tylko przyczyną dobrego samopoczucia, ale w szerszym aspekcie są czynnikiem wpływającym pozytywnie na ludzkie zdrowie.
Osobiście zastanawiam się, jak umiejscowiony będzie w przygotowywanej ustawie problem elektrowni wiatrowych, które zakłócają krajobraz na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych, czy też wydawanie zezwoleń na budowę praktycznie na niemal każdych gruntach przekształcanych bez trudu z rolnych na budowlane.

Prezydent Komorowski stwierdził ponadto, że bardzo się cieszy, z podpisania dokumentów nad jeziorem Charzykowskim, "w pięknym miejscu, w centrum Borów Tucholskich znanych jako skarb natury".

Źródło:

Prezydent.pl
Radio GdańskWybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Dokładnie. Trzeba zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przestępstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jako urzędnik, w takich sytuacjach powinien postawić sztab swoich ludzi na przysłowiowych "uszach". Po raz kolejny wyręczać mają urzędników społecznicy?
To właściwie po co takie instytucje jak Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska? Zlikwidować i dać środki na szpitale, tam zawsze są potrzebne pieniądze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze, jerzyki jeszcze nie umierają i zaświtała nadzieja, że przeżyją. Może jednak pan inspektor też coś zrobi. Rozmawiałam z nim w piątek, więc może do poniedziałku się namyśli i jakieś kroki podejmie. Na razie w tej części bloku, gdzie gniazd jest więcej niż w tej ocieplonej -nic się nie robi. Jutro niedziela więc będę miała spokój bo robotnicy nie pracują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz ornitolog powinien zgłosić sprawę do
prokuratury .
Innego wyjścia nie ma .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na stronie www białostockiej RDOŚ jest interesujący projekt, który owa dyrekcja powołała do życia. Pod nazwą "Przyroda wokół mnie". W zestawieniu z tym co napisała Pani Ania w komentarzu, pełniej i trafniej zabrzmiało by hasło: "Przyroda wokół mnie, jestem bezradny".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest bezradny? Czy raczej niekompetentny? A może jeszcze inne aspekty wchodzą w grę!

Nie trudno sobie wyobrazić, że jeżeli były tam żywe zwierzęta - pisklęta, to umierały w cierpieniu. Mamy pewną ustawę mówiącą o znęcaniu się nad zwierzętami i sądzę, że mamy do czynienia w tym miejscu z taką właśnie postawą. Mamy również ustawę mówiącą o ochronie prawnej pewnych gatunków zwierząt. Warto przy tym pamiętać, że w okresie lęgowym wszystkie ptaki w Polsce są chronione prawem. Na dodatek jeżyki są gatunkiem zasługującym na szczególną ochronę z naszej strony.

W związku z tym wiedziano już od początku, że dojdzie do złamania prawa i dokonano tego.

Sprawa z pewnością trudna zarówno dla inwestora jak i wykonawcy. Zabrakło wyobraźni i zwykłych ludzkich odruchów. Zabrakło też chęci rozwiązania tego problemu. Zdecydowano się złamać prawo, którego nikt nie będzie egzekwował, no bo kto? Jeżyki?

Żałosna jest niekiedy postawa urzędników. Co ten jegomość robi na swoim stanowisku? Aaaa... bierze budżetową pensyjkę i stara się żyć z ludźmi w zgodzie. Najlepiej tymi... "co mogą więcej".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, nie wiem z kim jeszcze mogłabym rozmawiać, skoro inspektor RDOŚ powiedział, że jest bezradny, mimo, że był na miejscu i widział co się dzieje. Ornitolog, który wydał ekspertyzę był w poniedziałek i stanowczo zakazał dalszego ocieplania a mimo to zaraz następnego dnia nałożono płyty styropianowe a wczoraj całość otynkowano.

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas ocieplali budynek w którym od lat są jerzyki .Wykonawca sam wiedział ,że zaklejanie gniazd to kara . Zachowały się wszystkie wloty.
To od ludzi zależy stosowanie prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Anno - znam podobne historie ale tam ludzie podnieśli protest w trakcie okładania domu styropianem, prace zostały wstrzymane, a władze spółdzielni musiały zmienić plan ocieplania na taki uwzględniający dobro ptaków.
Ustawy wytyczają to co być powinno, ale to my obywatele powinniśmy "łapać za rękę" tych decydentów co mają przepisy "w nosie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Aniu, to bardzo smutny wręcz makabryczny fakt, który Pani przytoczyła. Aż mnie zatkało.
Możliwości egzekwowania przepisów są, nie ma tylko właściwych osób, które powinny się tym zająć. Panuje totalna urzędnicza bezduszność połączona z brakiem kompetencji.
Do euforii mi daleko, ale cieszę się, że pewne sprawy dotyczące polskiego krajobrazu w końcu drgnęły a radość jest tym większa, że poruszone zostały ramieniem Głowy Państwa. Co będzie? Tak jak napisała Pani Basia. Poczekamy, zobaczymy. Mamy też prawo głosu skoro decyzje znajdą się na szczeblach samorządu. To oznacza, że każdy z nas będzie mógł mieć pływ na decyzję lokalnych władz. Jak skorzystamy z tych uprawnień jako społeczeństwo, to będzie już zależało w dużej mierze od nas samych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.