Facebook Google+ Twitter

Prezydent Komorowski: Czerwony Radom pamiętam siny

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w obchodach 35. rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. Medalami państwowymi odznaczył uczestników protestu z 1976 roku.

Bronisław Komorowski przemawia w Radomiu / Fot. Przemysław MaksymPrezydent z okazji 35. rocznicy wydarzeń czerwca '76 nadał działaczom opozycji demokratycznej Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi. Po raz pierwszy został nadany Krzyż Wolności i Solidarności ustanowiony 5 sierpnia.

Prezydent podkreślił rolę radomskiej opozycji demokratycznej w czasach PRL-u. Przypomniał, że po 1976 roku napływali do niej przedstawiciele robotników i inteligencji z różnych miast Polski.

Czerwony Radom pamiętam siny, jak zbite pałką ludzkie plecy - przypomniał słowa znane opozycyjnej piosenki. Prezydent Komorowski przypomniał, że ludzie w czerwcu 1976 byli sterroryzowani, przestraszeni, niepewni swojego losu.

- Warto dziś wspomnieć o przyjaźniach. Sam zanosiłem meldunki do Zbyszka i do Zosi Romaszewskich - ze wzruszeniem wspominał Bronisław Komorowski, który również należał do opozycji.

Prezydent wyrażał zdumienie, że to dziś Polska, która kiedyś była krajem komunistycznym, przejmuje przewodnictwo w Radzie UE. - Czy ktoś z nas miałby odwagę pomyśleć wtedy, przed 35 laty, że nie tylko obalimy komunizm, że nie tylko zmienimy całą Polskę, ale że będziemy w tym normalnym świecie odgrywali istotną rolę - mówił prezydent.

Następnie prezydent wziął udział we mszy świętej, której przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik - ordynariusz diecezji radomskiej. Głowie państwa towarzyszyli m.in. byli opozycjoniści związani z Radomiem, minister zdrowia Ewa Kopacz oraz doradca prezydenta ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi, działacz opozycyjny czasów PRL-u - Jan Lityński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.