Facebook Google+ Twitter

Prezydent Komorowski: Pozostałość obozu to milczący świadek historii

- Pozostałość obozu to milczący, ważny świadek historii. Dlatego zachowanie autentyzmu tej poobozowej przestrzeni jest zadaniem fundamentalnym. Wspólnie stoimy wobec tego wyzwania - mówił podczas uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz Prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezydent RFN Christian Wulff podczas obchodów 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz / Fot. Sławomir OstrowskiTegoroczne obchody uświetnili swoją obecnością prezydenci: RP Bronisław Komorowski i RFN Christian Wulff. Wizytę w Oświęcimiu rozpoczęli od spotkania z młodzieżą i byłymi więźniami KL Auschwitz w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Prezydenci uczestniczyli w debacie "Co pozostaje w pamięci... Historia Europy, nadzieja Europy."

Po spotkaniu z młodym pokoleniem prezydenci udali się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie po przejściu przez główną bramę z napisem Arbeit macht frei (praca czyni wolnym) złożyli wieńce pod ścianą śmierci.Prezydenci Polski i Niemiec biorą udział w debacie z młodzieżą podczas wizyty w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu / Fot. Sławomir Ostrowski

Z Auschwitz delegacje przeszły do Birkenau na główną część tegorocznych obchodów, którą rozpoczęła wizyta w tzw. łaźni - baraku, w którym więźniowie stawali się numerami. To w tym miejscu odbierano im wszystkie przywiezione przedmioty, ubrania, obcinano włosy. Z tego baraku wychodzili ubrani w obozowe pasiaki i zaczynali życie jako więzień numer.

- W Auschwitz, jak w żadnym innym miejscu, jesteśmy konfrontowani z koszmarem wojny. Wojny, która kosztowała życie wielu milionów ludzi, która przyniosła ze sobą niewyobrażalną tragedię Holokaustu. Jesteśmy w miejscu, które widziało Zagładę miliona europejskich Żydów, w tym wielu obywateli Rzeczypospolitej, ludobójstwo Romów i Sinti. W miejscu, gdzie zginęła połowa ze 150 000 Polaków tutaj osadzonych, jeńcy radzieccy oraz ludzie wielu innych narodów naszego kontynentu - powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski, rozpoczynając swoje wystąpienie.

Obchody 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz / Fot. Sławomir OstrowskiW dalszej jego części podkreślił znaczenie Auschwitz w czasach współczesnych i wyraził wdzięczność pracownikom Muzeum Auschwitz-Birkenau za ich wkład pracy na rzecz muzeum mówiąc: -Pozostałość obozu to milczący, ważny świadek historii. Dlatego zachowanie autentyzmu tej poobozowej przestrzeni jest zadaniem fundamentalnym. Wspólnie stoimy wobec tego wyzwania. Wspólnie wyrażamy swą wdzięczność za ciężką pracę muzealników z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, którzy każdego dnia starają się ocalić świadectwo obozu przed zniszczeniami, jakie niesie czas.

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Christian Wolff w trakcie swego wystąpienia podkreślił stosunek Narodu Niemieckiego do zbrodni wojennych popełnionych podczas drugiej wojny światowej przez Niemców mówiąc: - Nazwa Auschwitz jak żadna inna symbolizuje zbrodnie Niemców popełnione na milionach istnień ludzkich. Zbrodnie te napełniają nas, Niemców, odrazą i wstydem. Ponosimy z tego tytułu historyczną odpowiedzialność, niezależną od indywidualnej winy. Nie wolno nam bowiem nigdy dopuścić do tego, by takie zbrodnie kiedykolwiek się powtórzyły.

Musimy także zachować żywą pamięć, bo wiedza o potwornościach jakie się wydarzyły, świadomość tego, co ludzie potrafili wyrządzić innym - to przestroga i zobowiązanie dla obecnych i przyszłych pokoleń, by bez względu na okoliczności zawsze szanować ludzką godność i nigdy więcej nie prześladować, nie poniżać, a tym bardziej nie zabijać innych tylko dlatego, że są innego wyznania, innej narodowości, że mają inne przekonania polityczne czy są innej orientacji seksualnej.
Prezydenci RP Bronisław Komorowski i RFN Christian Wulff wchodzą na teren obozu Auschwitz / Fot. Sławomir OstrowskiPrezydent RP Bronisław Komorowski wraz z byłym więźniem KL Auschwitz Władysławem Bartoszewskim składają kwiaty pod Ścianą Śmierci / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo rzeczowa, opatrzona zdjęciami relacja. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 28.01.2011 11:47

Panie Can wojnę wymyślił tow.Wajda a pan Jarosław wypuszcza Wam tylko żaby abyście nie ostygli z nudy jaka panuje w waszym świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jestem "fanem" prezydenta Komorowskiego, choć ciesze się, że nie został nim pan Jarosław, pomimo tego. że jest to wybitny specjalista/co obiektywnie należy przyznać/ od wywoływania wojen polsko-polskich

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.