Facebook Google+ Twitter

Prezydent Komorowski: Świętujmy 3 Maja z radością

"To nie sztuka prażyć się w tradycyjnym patriotyzmie starszego i średniego pokolenia", chodzi o to, aby młodzi Polacy przeżywali w taki sposób, jak pragną i potrafią obchodzić święta narodowe. "Trzeba większej radości" w tych dniach.

 / Fot. Wikipedia, Autor:Piotr VaGla WaglowskiŚwięta są okazją do radości, okazywania dumy i optymizmu - powiedział prezydent RP, Bronisław Komorowski w radiowej Trójce, nawiązując do obchodzonego Święta 3 Maja - rocznicy uchwalenia konstytucji z 1791 roku, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie po amerykańskiej, spisaną, nowoczesną ustawą zasadniczą.

Zdaniem Prezydenta Komorowskiego, niektórzy dobrze się czują w te dni, w nastroju żałobnym, pomnikowym. Jak ocenił – rozumie to, "bo mieliśmy historię niełatwą, która sprzyja ugruntowaniu się takiego obyczaju obchodzenia tych świąt na smutno", o czym pisze newsweek.pl - Komorowski - Świętujmy z radością.

"Święta mają to do siebie, że trzeba je świętować. Są bliskie potrzeby radości i okazywania dumy, optymizmu" – mówił prezydent. Stąd, jak podkreślił, stara się o zmianę sposobu obchodzenia świąt narodowych. Pierwszy krok uczynił 11 listopada 2012 roku, kiedy to "bez udziału czynnika politycznego, partyjnego, który z natury swojej dzieli ludzi, a za to z większym zaangażowaniem ludzi o różnych sympatiach i poglądach, poszliśmy w radosnym pochodzie przez Warszawę" - oznajmił prezydent.

Dodał, że podobnie chce, aby było w Dniu Flagi i 3 Maja - w rocznicę uchwalenia konstytucji, ale także, a może przede wszystkim, 4 czerwca. "(...) 2 maja to jest święto Flagi Narodowej. Mam nadzieję, że każdy obywatel potrafi ten dzień obchodzić zawsze po swojemu. Jedni może bardziej posągowo, a drudzy bardziej radośnie, tak jak proponuję w tym roku, co jest przyjmowane z wielką życzliwością w wielu środowiskach" - powiedział prezydent Komorowski.

W opinii prezydenta, Polacy są narodem, "który sam o sobie myśli, że jest optymistą", czasami przesadnie, ale "część społeczeństwa ulega budowaniu poczucia beznadziejności". W związku z kryzysem gospodarczym – podkreślił prezydent - "nie ma kraju na ziemi, który byłby rajem". Polska ma czym się pochwalić (...). A to co się w Polsce dzieje po 1989 roku, "jest nieporównywalne z żadnym innym okresem naszej historii". "Nigdy Polska tak szybko się nie rozwijała, może raz, w złotym okresie, kiedy nadganialiśmy zapóźnienia w stosunku do świata zachodniego. Dzisiaj odbywa się to samo na naszych oczach i jest z czego się cieszyć" - uważa prezydent Komorowski.

Przywołał jednocześnie wyniki sondażu opinii publicznej i przypomniał, że 71 proc. badanych Polaków, ocenia swoje własne życie, a więc rodzinę, dzieci i zdrowie - bardzo dobrze i z tego powodu ludzie są zadowoleni i szczęśliwi.

Prezydent Bronisław Komorowski, mówiąc o polskim patriotyzmie, zaznaczył, że w pełni szanuje jego tradycyjny wyraz i formę, bo "taka była polska historia, tak byliśmy wychowani". Ale – jak zaznaczył - trzeba jednak szukać nowych form, które bardziej i w większym stopniu odpowiadają, dzisiejszym "potrzebom ludzi młodych".

"To nie sztuka prażyć się w tradycyjnym patriotyzmie starszego i średniego pokolenia, ale chodzi o to, żeby młodzi Polacy przeżywali w taki sposób, jak oni potrzebują i potrafią obchodzić, rocznice narodowe. Stąd potrzeba większej radości" w dniach świąt narodowych - powiedział prezydent RP.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Prezydencie ,życzę aby się to udało .
Póki co ,jesteśmy w czołówce światowej obchodów wszelakich klęsk z naszej historii .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak można się cieszyc z każdego Swieta ale w Polsce jest tych Swiat za dużo a zaduzo Swiat to traci bardzo GOSPODARKA w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do tygodnia albo dwóch ze Swietami ale jaki przynosi to szkody Gospodarce ,czy to jest obojętne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam również link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.