Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9941 miejsce

Prezydent Komorowski w Turcji mówił o współpracy

W dniach 5-6 marca 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną odbył oficjalną wizytę w Turcji razem z grupą polskich biznesmenów.

Polsko-Tureckie Forum Gospodarcze w Stambule z udziałem Prezydenta Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Turcji Abdullah Gul / Fot. archiwum OKIPPrezydent RP Bronisław Komorowski i Prezydent Turcji Abdullah Gul oraz przedstawiciele biznesu polskiego i tureckiego wzięli udział 6 marca 2014 roku w Polsko-Tureckim Forum Gospodarczym w Stambule. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją. Jego celem było umocnienie polsko-tureckich interesów gospodarczych i politycznych na międzynarodowym polu oraz ożywienie obustronnej wymiany handlowej.

Prezydent wyraził nadzieję, że spotkanie pozwoli - "złapać bezpośrednie kontakty praktykom życia gospodarczego z Polski i z Turcji". Podkreślał, że potencjał obu gospodarek do tego zachęca. W kuluarach z Prezydentem Bronisławem Komorowskim o współpracy gospodarczej rozmawiał Bogdan Węgrzynek, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, który przyleciał na trzy dni po raz kolejny do Turcji Prezydent RP Bronisław Komorowski i Bogdan Węgrzynek Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw oraz grupa polskich i tureckich biznesmenów / Fot. archiwum OKIPrazem z głową naszego państwa, by nawiązać ścisłą współpracę z tureckimi firmami i klastrami. Prezydent wyraził uznanie dla obecnych działań Klastra OKIP i poparcie dalszych planów. Wyraził stanowisko, że Turcja jest ważnym partnerem Polski i trzeba pogłębiać nasze relacje.

Jak wskazywał Prezydent Komorowski, dobrej współpracy polsko-tureckiej sprzyja to, iż oba kraje należą do NATO. - "Chcemy funkcjonować razem w Unii Europejskiej, chcemy również budować jak najściślejszą współpracę w układzie bilateralnym, również pomiędzy naszymi gospodarkami" - zaznaczył. Wyraził przekonanie, że gospodarki obu krajów stanowią dzisiaj "silniki rozwoju gospodarki całej Europy i całego regionu". W następne stulecia wzajemnych kontaktów nasze kraje powinny wejść z jak najmocniejszym komponentem gospodarczym. Prezydent Gul zachęcał natomiast, że 80-milionowa Turcja jest krajem z ogromnym potencjałem rozwojowym. Wyraził przekonanie, że współpracę gospodarczą między naszym krajami można i należy zintensyfikować.

Misja biznesowa do Turcji, Bogdan Węgrzynek i Bogdan Zdrojewski / Fot. archiwum OKIPWizyta w Turcji była okazją do promocji polskiego biznesu. Polska ma wielką nadzieję na intensywną wymianę handlową. Turcja jest strategicznym partnerem gospodarczym naszego kraju w obszarze Bliskiego Wschodu i Azji. Na dynamicznie rozwijającym się rynku tureckim nasze firmy mogą wiele skorzystać, a ścisła współpraca ma szansę zaowocować wspólnymi sukcesami na rynkach trzecich, np. w Afryce. W latach 2004–2011 wymiana handlowa między krajami prawie potroiła się (wzrosła z 2 mld dol. do 5,6 mld dol.). Największy potencjał dla polskich firm mają branże i sektory tureckiej gospodarki takie jak: energetyka, sektor rolno-spożywczy, aparatura i sprzęt medyczny, kosmetyki, chemia, komponenty przemysłu samochodowego, budownictwo czy przemysł obronny.

Anna Figiel

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.