Facebook Google+ Twitter

Prezydent Komorowski: Współpraca z Emiratami szansą dla Polski

We środę w Abu Dhabi, prezydent był obecny przy podpisaniu bardzo ważnych dokumentów, dotyczących unikania podwójnego opodatkowania i memorandum o porozumieniu m.in. w dziedzinie sportu.

 / Fot. CC,Autor:© Ralf Roletschek - Fahrradtechnik und FotografiePrezydent Bronisław Komorowski, rozmawia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), gdzie przebywa z oficjalną wizytą, z władzami i biznesmenami o pieniądzach, gospodarce, handlu i inwestycjach. - Zjednoczone Emiraty Arabskie są szansą dla Polski, naszych towarów; to kraj ogromnych możliwości inwestycyjnych - mówił prezydent we środę, po spotkaniu z następcą tronu w Abu Dhabi, szejkiem Mohammedem Bin Zayedem Al-Nahyanem. W trakcie rozmowy z dziennikarzami podkreślił m.in., że ZEA są ważnym i coraz ważniejszym partnerem handlowym Polski.

- Zjednoczone Emiraty Arabskie, ze względu na swoje położenie, są bramą do wielu innych krajów regionu, są szansą dla Polski, dla polskich towarów, to kraj ogromnych możliwości inwestycyjnych - przekonywał prezydent Komorowski.

We środę 11 grudnia, był obecny przy podpisaniu bardzo ważnych dwustronnych dokumentów, dotyczących: unikania podwójnego opodatkowania, memorandum o porozumieniu w dziedzinie sportu i listu intencyjnego o współpracy dotyczącej szkolenia służb granicznych. - Te umowy tworzą ramy dodatkowej współpracy dwustronnej - podkreślił prezydent Komorowski.

Prezydent wyjaśnił, że współpraca w zakresie szkolenia służb granicznych, jest istotna przy uwzględnieniu "perspektywy zwiększania ruchu osobowego", jak również wzrostu wymiany handlowej pomiędzy Emiratami i Polską.

Natomiast umowa dotycząca unikania podwójnego opodatkowania jest szczególnie istotna dla nas, w sytuacji czynionych starań o szersze zainteresowanie i przyciąganie, jak największego zaangażowania kapitału Emiratów w Polsce – podkreślił prezydent.

Bronisław Komorowski poinformował, że szansą na zwiększenie współpracy handlowej między naszymi krajami, będzie uruchomienie – przy polskiej ambasadzie w Abu Dhabi - specjalnej komórki, która zajmie się promocją naszych osiągnięć, m.in. gospodarczych, ale także organizowaniem polskiego handlu z ZEA.

W związku z podpisaną umową o współpracy sportowej, która umocni i utrwali prawne zasady i reguły istniejącej już sytuacji, związanej z tą dziedziną. Jak przyznał prezydent - mało kto u nas wie, że polscy sportowcy "tu ćwiczą, a czasem są pożądani jako trenerzy i specjaliści, ważni dla innych reprezentacji, także świata arabskiego".

Prezydent w Abu Dhabi wyraził przekonanie, że podpisane umowy i utworzenie specjalnej komórki promocyjnej, która będzie wyspecjalizowana w przekazywaniu o Polsce informacji oraz reklamowaniu polskich możliwości i potrzeb (gospodarczych, handlowych i inwestycyjnych), spowodują zwiększenie napływu do nas kapitału inwestycyjnego.

W minionym roku, w porównaniu do 2011, zarówno eksport do ZEA jak i import do Polski, wzrosły o jeden milion dolarów, odpowiednio z 342 mln do 440 mln USD, a równocześnie zanotowano wzrost obrotów - z 458 mln do 542 mln dol. W tym czasie, ogólną wartość polskich inwestycji bezpośrednich w ZEA, szacuje się na 1poziomie 50 mln dolarów.

W 2012 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie były trzecim, na Bliskim Wschodzie (po Izraelu i Arabii Saudyjskiej), pod względem wysokości obrotów, partnerem handlowym Polski, a wśród krajów Ligi Arabskiej - zajmowały drugie miejsce, po Arabii Saudyjskiej.

W czwartek 12 grudnia, prezydent Komorowski rozmawiał także w Dubaju (mieście i emiracie), z najważniejszymi politykami ZEA, m.in. z wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, premierem, ministrem obrony, władcą Emiratu Dubaju, szejkiem Mohammedem Bin Rashid Al-Maktoum. Prezydent Komorowski i towarzysząca mu kilkudziesięcioosobowa grupa polskich biznesmenów, wzięli również udział, w otwarciu Polsko-Emirackiego Forum Gospodarczego. Prezydent Bronisław Komorowski w piątek wróci do Polski.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przypomnę że jeden z ministrów Miłościwie Panującego zapewniał o inwestycjach z Kataru.
Obiecanki, cacanki a głupiemu radość, znamy to od 6 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Seszele, Wyspy Tonga, Tobago, ZEA i parę innych takich potęg gospodarczych - rozwijamy z nimi handel i naukę i już jesteśmy potęgą na miarę potęgi, jaką wybudowaliśmy w ramach RWPG.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.