Facebook Google+ Twitter

Prezydent Komorowski wyśle ustawę do TK? Platforma zaskoczona

Eksperci z Kancelarii Prezydenta uznali projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych za "prawny bubel" i sugerują przesłanie go do Trybunału Konstytucyjnego. "Wiemy, że ustawa była kontrowersyjna, ale takiego ruchu nikt się nie spodziewał" – mówi Dziennikowi jeden z członków władz PO.

Głowa państwa rozważa skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego - wynika
Nieoficjalne na razie informacje, jakie dochodzą z otoczenia Prezydenta, nie pozostawiają złudzeń: ustawa, która zakłada zwolnienie 10 proc. pracowników, trafi do TK. Będzie to pierwsza ustawa, przygotowana przez rząd Donalda Tuska, której prezydent nie podpisze.

"Prezydent jako strażnik konstytucji nie może podpisywać aktów prawnych niezgodnych z ustawą zasadniczą" - przytacza TVN24 opinie z kancelarii.


Przyjęta przez Sejm na początku grudnia ustawa, zakłada cięcia w administracji o 10 procent. Nie dotyczyłyby one m.in. policji, straży pożarnej i granicznej oraz jednostek organizacyjnych prokuratur.

Z prośbą o skierowanie projektu ustawy do TK wystąpił w grudniu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", twierdząc, że planowana "redukcja zatrudnienia ma charakter mechaniczny".

Opinie prawników są różne. Z opinią Kancelarii Prezydenta zgadza się prof. Krzysztof Rączka,
Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wg profesora, ustawa ta w najważniejszych kwestiach narusza konstytucję.

Inne zdanie ma na ten temat konstytucjonalista, prof. Piotr Winczorek. Broni on praw państwa do zwalniania pracowników, choć podkreśla, że powinno ono dbać o przestrzeganie praw obywateli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Wydaje mi się, że społeczność raczej jest za redukcją rozdymaneh birokracji

Komentarz został ukrytyrozwiń
AgA
 • AgA
 • 07.01.2011 14:24

A czy przesunięcie ustawy do TK nie ma na celu wydłużenia procedury i odsunięcia w czasie redukcji zatrudnienia - na po wyborach - żeby nie popsuć słupków ?
A dlaczego Komorowski nie zgłosi do TK NIERówności EMERYTALNEJ WOBEC PRAWA SĘDZIóW, PROKURATORÓW i KSIĘŻY - którzy SKŁADEK EMERYT. NIE PŁACĄ - A WYPŁACA SIĘ IM HORRENDALNIE WYSOKIE EMERYTURY ZE SKŁADEK INNYCH OBYWATELI ?
I W TEN SPOSÓB OKRADAJĄ i ZUBOŻAJĄ EMERYTÓW ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
janka
 • janka
 • 07.01.2011 14:19

@ kochamjaktusk - komuchy umieściły konia trojańskiego do Parti Oszustów przy pomocy starych weteranów WSI!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
rolski zbigniew
 • rolski zbigniew
 • 07.01.2011 13:54

To jest niepoważne ażeby mocą ustawy przeprowadzać regulacje zatrudnienia
w administracji.Czy ci pracownicy to są święte krowy nie do ruszenia
każda firma prowadzi racjonalną politykę kadrową , a pracownicy administracji
nie powinni być wyjątkami

Komentarz został ukrytyrozwiń
Biedny emeryt
 • Biedny emeryt
 • 07.01.2011 13:40

Niech Komorowski sprawdzi czy procentowa waloryzacja rent i emerytur jest zgodna z Konstytucją. Czy Rząd dalej będzie dokładał tym którzy mają wysokie pobory a gnębił tych którzy mają niskie. Mając na uwadze to że Rząd serwuje podwyżki cen prądu,benzyny,żywności,usług i WAT-u wszystkim po równo to jak to się ma z równością wobec prawa.Czy nie jest to jawna dyskryminacja słabszych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo sa urzędy i agencje które powinno się rozwiązać w całości a są takie których lepiej nie tykać. Nie mam na myśli prokuratur i sadów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ziutysław
 • Ziutysław
 • 07.01.2011 12:35

To są dziecinne zagrywki ludzi prymitywnych, którzy nie mają nic do zaoferowania społeczeństwu. Prymitywizm tych osobników cechuje ideologia faszystowska, którą kontynuują w spuściźnie po hitlerowskich Niemczech i sowieckiej Rosji, uwłaszczając się w tem sposób na władzy. Ludzi tego pokroju leczono terapią szokową po II Wojnie Światowej na ławach oskarżonych w Norymbergii. Jak widać, z nauk nie wyciągnęli żadnych wniosków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważam, że państwo powinno działać w interesie kraju i społeczeństwa i rząd powinien podejmować działania w kierunku modernizacji tego państwa a nie wykonywać ślepe i schematyczne posunięcia. Jeśli takie jest przesłanie Komorowskiego - to uważam je za rozsądne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kochamjaktusk
 • kochamjaktusk
 • 07.01.2011 12:29

No i komuchy umiescily konia trojanskiego w Partii Oszustow.

Komentarz został ukrytyrozwiń
abst
 • abst
 • 07.01.2011 11:54

Nie dajmy się ponownie wciągnąć w te cwaniackie gierki Platformy.Fundują nam znowu kilkudniowe,durne wiadomości i dyskusje !!! Zapewne chcą coś ukryć przed Społeczeństwem.A to "coś" to wyłaniająca się PRAWDA o katastrofie smoleńskiej !!!!!!! Przestańmy być wreszcie BEZMYŚLNYMI BARANAMI !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.