Facebook Google+ Twitter

Prezydent Komorowski z wizytą w Arabii Saudyjskiej i Katarze

Podróż oficjalna polskiego prezydenta po krajach Zatoki Perskiej poświęcona jest celom gospodarczym. Przywódcy Arabii Saudyjskiej i Polski podpisali, m.in. umowę o współpracy w dziedzinie obronności.

 / Fot. CC, Autor: SFJZ13Prezydent Bronisław Komorowski odbywa kilkudniową podróż służbową po trzech krajach Półwyspu Arabskiego. Głównym celem podróży jest poszukiwanie dróg szerszej wymiany handlowej i współpracy gospodarczej. Wczoraj, 8 grudnia, prezydent przebywał z oficjalną wizytą w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Spotkał się z następcą tronu tego kraju Salmanem ibn Abd al-Azizem as-Saudem i uczestniczył w forum gospodarczym. Władzom i biznesmenom mówił o potrzebie bliższej współpracy gospodarczej między naszymi krajami i możliwościach inwestowania w Polsce.

Prezydent Komorowski poinformował dziennikarzy, że podczas spotkania z następcą tronu, które było bardzo owocne, poruszono wiele wspólnych tematów. Przywódcy obu państw podpisali, m.in. umowę o współpracy w dziedzinie obronności.

W czasie odbywającego się forum gospodarczego, z udziałem 30 przedsiębiorców polskich, prezydent Komorowski zachęcał inwestorów z Arabii Saudyjskiej, aby bliżej zainteresowali się pracą warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW). Przypomniał też, że to największy parkiet inwestycyjno-finansowy w środkowej części Europy.

Polski prezydent mówił również o tym, że coraz częściej studenci z Arabii Saudyjskiej, wybierają jako miejsce nauki na studiach, Polskę. Szczególnym zainteresowaniem i powodzeniem cieszą się nasze, nowoczesne świetnie zorganizowane i kształcące na wysokim poziomie, uczelnie medyczne.

Prezydent RP, Bronisław Komorowski zaprosił następcę tronu Arabii Saudyjskiej, do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce. Rijad był pierwszym punktem podróży prezydenta, do kilku państw Półwyspu Arabskiego, położonych w Zatoce Perskiej. W poniedziałek przybył do Kataru.

Katar jest ważnym krajem dla Polski, ze względu na wspólne plany, pogłębionej współpracy dwustronnej. Prezydent, na spotkaniu z dziennikarzami, przypomniał, że Polska i Katar zawarły bardzo ważny kontrakt na dostawy gazu skroplonego.

Polski problem w opóźnianiu się realizacji projektu inwestycyjnego, terminalu LNG w Świnoujściu, wpłynął na to, że termin odbioru katarskiego gazu wciąż jest odsuwany. Jak przyznał prezydent - to "trudny problem, ze względu na nasze polskie kłopoty ze spełnieniem wszystkich warunków koniecznych do zrealizowania tej umowy, z korzyścią dla Polski".

Według ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, który we wrześniu br. zapewniał, że opóźnienie budowy terminalu LNG, nie zagraża kontraktowi katarskiemu, resort przygotował plany awaryjne, a strona katarska monitoruje kontrakt. Przypomniał, iż budowa terminalu LNG, ma być zakończona do końca 2014 roku.

W poniedziałek, 9 grudnia, prezydent Komorowski spotkał się z emirem Kataru, szejkiem Tamimem ibn Hamadem as-Sanim. Podczas potkania, w obecności prezydenta, będzie podpisany list intencyjny resortów spraw wewnętrznych Polski i Kataru, o współpracy w dziedzinie "szkoleń służb porządku publicznego" i memorandum o porozumieniu "narodowych komitetów olimpijskich".

Jutro, 10 grudnia, prezydent Bronisław Komorowski i premier Kataru, minister spraw wewnętrznych szejk Abd Allah ibn Nasir ibn Chalifa as-Sani, będą brali udział w otwarciu polsko-katarskiego forum gospodarczego. We wtorek prezydent zwiedzi również katarskie Muzeum Sztuki Islamu. W godzinach popołudniowych, prezydent pojedzie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Będzie to jego ostatni etap podróży po krajach Półwyspu Arabskiego.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.