Facebook Google+ Twitter

Prezydent konsultuje się z szefami klubów na temat wieku emerytalnego

Rząd proponuje podniesienie obowiązku pracy obywateli do 67 lat życia. Związki zawodowe są temu przeciwne. SLD sugeruje w tej sprawie potrzebę ogólnopolskiego referendum. A PSL chce uwzględnić w nowej ustawie ulgi dla kobiet-matek. Premier wszystkie propozycje odrzuca.

 / Fot. Lanet olasica federal/Public domainDzisiaj prezydent RP, Bronisław Komorowski zorganizował spotkanie szefów klubów parlamentarnych, aby poznać koncepcje partii politycznych w żywotnej sprawie przyszłości polskiego systemu emerytalnego, w kontekście głębokich zmian demograficznych, jakie są spodziewane za kilkadziesiąt lat. Nie będzie to spotkanie o charakterze konsultacji społecznych, bo prezydent nie testuje swojego projektu w tych sprawach. Prezydent chce wysłuchać opinii różnych opcji politycznych, które zdecydują o kształcie nowego prawa.

"Tematem spotkania będzie kwestia zapewnienia odpowiedniej wysokości emerytur i stabilności finansowej systemu emerytalnego w obliczu zmian demograficznych" – pisze infor.pl. Lada dzień ma być gotowy projekt ustawy przygotowanej przez rząd. Wtedy ruszą konsultacje społeczne pod kierunkiem strony rządowej. Wiadomo, że prowadzone są w środowiskach związkowych rozmowy na temat odrzucenia projektu rządowego. Jednocześnie w partiach parlamentarnych trwają podobne nastroje. PSL ma projekt swoich rozwiązań, SLD ma także, a związki zawodowe zbierają podpisy przeciwne rozwiązaniom premiera.

Zgodnie z koncepcją rządową, bez uwzględnienia propozycji PSL, jak również SLD - od 2013 roku, docelowo do 67. roku życia - sukcesywnie z roku na rok, będzie podnoszony obowiązkowy wiek pracy. Konkretnie, co cztery miesiące wiek emerytalny miałby być podwyższany o kolejny miesiąc, co znaczy, że z każdym rokiem pracujący muszą wytrzymać w pracy dłużej o trzy miesiące. W końcu, ustawowy poziom 67 lat dla mężczyzn - osiągnięty będzie w roku 2020, a dla kobiet w 2040 roku.

PSL proponuje uwzględnić specjalne preferencje dla kobiet. Chodzi o to, aby kobiety-matki, które urodziły i wychowały dzieci, miały te fakty wliczone do wcześniejszej emerytury. W związku z tym należałoby, wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet, zapewnić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Konkretnie: po urodzeniu każdego kolejnego dziecka, czas pracy kobiety byłby skracany o trzy lata. Koszty wcześniejszej emerytury matek finansowałyby ze swoich składek ich dzieci.

Natomiast SLD proponuje ogólnopolskie referendum w sprawie rządowego projektu zmian emerytalnych. Zdaniem SLD, Polacy powinni mieć prawo odpowiedzieć w referendum na dwa pytania: po pierwsze, czy są za podwyższeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia, a po drugie, czy są za propozycją przejścia na emeryturę kobiet po 35 latach pracy, a mężczyzn po 40 latach pracy. Tak powinny być rozstrzygane istotne sprawy społeczne w demokratycznym państwie prawa. Czy będą – zobaczymy.Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

JAN
  • JAN
  • 09.02.2012 06:24

CO DO TEGO KRUSU TO REFORMA JEST PROSTA .WYWALIĆ TYCH CO MAJĄ PO 1 ha A PROWADZĄ SOBIE FIREMKI I NIECH IDĄ SOBIE DO ZUS. CO ZA ROLNIK Z MECENASA.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 08.02.2012 17:29

ja myśle ze sprawa zapadła! po co reformować KRUS gdzie przejadane są dziesiątki miliardów i gigantyczne kwoty dotacji również do ubezpieczeń zdrowotnych rolników bo płatność 5 zł na miesiąc to kpina gigantyczne kwoty do rent bo cud na wisła mamy najwieksza rzesza rencistów w europie a może i armia rencistów na świecie świadczenia przedemerytalne branżowe mundurowe itpsłowem państwo wyciaga od uczciwego polaka i daje pupilom swoim lub udawaczom!!to co robi rząd jest żałosne!

Komentarz został ukrytyrozwiń
oghana7
  • oghana7
  • 08.02.2012 13:23

WIDZE ,ZE TERAZ JUZ NIEPOTRZEBNY NAM BEDZIE RZAD ,BO PREZYDENT KOMOROWSKI SAM BEDZIE RZADZIL ZA POMOCA OPOZYCJI ,KTORA LEPIEJ WIE ,JAK MAJA WYGLADAC REFORMY .TO PO CO PREMIER TUSK WYGRYWAL TE WYBORY? DO PALACU NAJPIERW PRZYCHODZI INTRYGANTKA MONIKA OLEJNIK ,KTORA SZCZUJE NA PREMIERA ,PO CZYM CI ,KTORZY LEPIEJ WIEDZA ,CO ROBIC -BEATA KEMPA ,MILLER ,PALIKOT?/ZRESZTA ULUBIENIEC PREZYDENTA / I CALA RESZTA OPOZYCJI .RADZE PREMIEROWI ,ZEBY PRZENIOSL SIE DO BRUKSELI ,BO TAM GO CENIA , A PREZYDENT ROBI Z PALACU GNIAZDO OS UZADLAJACE PREMIERA .TAK MA WYGLADAC RZADZENIE PREZYDENTA ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.