Facebook Google+ Twitter

Prezydent Krakowa chce referendum w sprawie igrzysk w 2022. "Zrobił woltę przed wyborami samorządowymi"

Decyzja prezydenta Krakowa, który wyszedł z propozycją referendum w sprawie organizacji przez miasto igrzysk zimowych w 2022 roku wywołała polityczną burzę. PO i PiS zarzucają mu wykorzystanie IO do kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi.

 / Fot. PAP/Stanisław RozpędzikRadni PO są zaskoczeni decyzją Jacka Majchrowskiego, który bez konsultacji z nimi zdecydował o złożeniu wniosku w sprawie referendum. "Takie zachowanie prezydenta może świadczyć o tym, że koalicja z Platformą już mu się nie podoba" – wnioskuje Magdalena Bassara z PO.

Wolta Majchrowskiego jest dla radnych o tyle zaskakująca, że prezydent oficjalnie wspierał starania Krakowa o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Na wniosku widnieje jego podpis. Jeszcze kilka miesięcy temu był zdecydowanie przeciwny idei referendum, a jeśli już, to "można je było przeprowadzić wcześniej, zanim pieniądze na samą aplikacje zostały wydane" - komentuje Józef Pilch z PiS.

PO i PiS decyzję prezydenta Majchrowskiego uznały za element przyszłej kampanii wyborczej w wyborach samorządowych.

Jak podaje TVN24, referendum miałoby się odbyć po zakończeniu konsultacji społecznych, trwających od 15 marca do 31 maja. Aby było ono ważne, do urn musiałoby pójść co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania, czyli ponad 170 tys. osób. Koszt przeprowadzenia referendum to ok. 1 mln zł.

Zanim decyzja o referendum zapadnie, wniosek o jego przeprowadzenie musi trafić do rady miasta Krakowa, w której większość stanowią radni PO. "O tym, co zrobimy z wnioskiem prezydenta, zadecydujemy dopiero po konsultacjach, których się domagaliśmy. Chcieliśmy, żeby mieszkańcy znali wszystkie dane odnośnie organizacji igrzysk" – powiedział Józef Pilch z PiS.

Propozycję prezydenta popiera natomiast SLD. "Panie profesorze, lepiej późno niż wcale. Podkreślamy również przy okazji, że referendum należało zorganizować zanim podjęto kierunkowe decyzje, czy zanim zaangażowano środki publiczne w aplikację do MKOL" - napisał w oficjalnym oświadczeniu Sławomir Ptaszkiewicz, który w grudniu składał wniosek o przeprowadzenie referendum. SLD chciałoby nie tylko referendum w Krakowie, ale na terenie całego województwa małopolskiego i mogłoby się odbyć przy okazji wyborów do PE 25 maja.

W lipcu Komitet Wykonawczy MKOl zdecyduje, które miasta otrzymają oficjalny status kandydatów do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.03.2014 11:23

A radni PiS są za czy przeciw referendum?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.