Facebook Google+ Twitter

Prezydent Lech Kaczyński odleciał do Azji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-30 10:08

W ciągu ośmiodniowej podróży prezydent z małżonką odwiedzą Mongolię, Japonię i Koreę Południową.

Podczas podróży po Azji Lech Kaczyński będzie rozmawiał na tematy gospodarcze i dotyczące kwestii bezpieczeństwa.

Oprócz prezydenckich ministrów Lechowi Kaczyńskiemu towarzyszą między innymi szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Franciszek Gągor i wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski. W oficjalnym składzie delegacji jest też funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu Artur Żelazowski pełniący obowiązki szefa Ochrony Prezydenta. Dotychczasowy szef ochrony - Krzysztof Olszowiec - został zawieszony na czas postępowania dotyczącego strzelaniny w pobliżu samochodów, którymi jechali prezydenci Polski i Gruzji.

Wizyta w Mongolii będzie pierwszą wizytą głowy państwa polskiego w tym kraju po upadku komunizmu. Prezydenci Lech Kaczyński i Nambaryn Enkhbayar podpiszą „Wspólną Deklarację". Prezydent otrzyma tytuł doktora Honoris Causa Mongolskiego Uniwersytetu Państwowego. Lech Kaczyński spotka się też z pracownikami działającego na tej uczelni Zakładu Polonistyki oraz z przewodniczącym Towarzystwa Przyjaźni Mongolsko - Polskiej.

Wizytę w Japonii Lech Kaczyński rozpocznie od zwiedzania dawnej stolicy - Kioto. Następnie ekspresowym pociągiem pojedzie do Tokio. Tam spotka się z cesarzem Akihito i premierem Taro Aso, a także z przewodniczącymi obu izb parlamentu. Prezydent będzie również uczestniczył w uroczystym przyjęciu inaugurującym obchody 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.

W Korei Południowej prezydent Lech Kaczyński spotka się z prezydentem Lee Myung-bak i premierem Han Seung-soo. Podczas wizyty prezydenta w Seulu podpisany zostanie program współpracy między rządami Polski i Korei Południowej w dziedzinie kultury, nauki i edukacji. Lech Kaczyński otrzyma tytuł doktora Honoris Causa Uniwersytetu Studiów Zagranicznych Hankuk. Planowana jest też wizyta prezydenta w dzielącej państwa koreańskie strefie zdemilitaryzowanej w Panmunjom.
Prezydent wróci do kraju w niedzielę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.