Facebook Google+ Twitter

Prezydent Lech Kaczyński zakończył podróż na Daleki Wschód

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-07 07:48

Późnym wieczorem prezydencki samolot wylądował na warszawskim Okęciu. Ostatnim etapem podróży była Korea Południowa. Lech Kaczyński spotkał się tam z prezydentem Lee Myung-bak i premierem Han Seung-soo.

Prezydent Kaczyński uczestniczył w podpisaniu programu współpracy w dziedzinie kultury, nauki i edukacji. Rozmawiał też na temat inwestycji koreańskich w Polsce. Przedmiotem spotkań były również koreańskie doświadczenia w dziedzinie energetyki jądrowej.

Bezpośrednio przed odlotem z Seulu Lech Kaczyński odwiedził strefę zdemilitaryzowaną w Panmundżon, na granicy między Koreą Północną i Południową. Wcześniej otrzymał doktorat Honoris Causa Uniwersytetu Studiów Zagranicznych.

W Japonii prezydent Lech Kaczyński spotkał się z premierem tego kraju, Taro Aso. Politycy potwierdzili wolę rozwijania wzajemnych stosunków. Prezydent Kaczyński wyraził nadzieję na zwiększenie japońskich inwestycji w Polsce. Wyliczył, że w naszym kraju działa ponad 200 japońskich przedsiębiorstw. Podkreślił, że od wielu lat trwają wysiłki, by polepszyć warunki inwestowania w naszym kraju. Zajmuje się tym specjalna sejmowa komisja.
Lech Kaczyński odznaczył Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski dwóch misjonarzy, mieszkających w Japonii od blisko 70-ciu lat. 90-letni ojciec Nikodem Pisarski pełnił funkcję dyrektora japońskiej Wyższej Szkoły Techniczno-Elektrycznej. 93-letni ojciec Michał Moskwa zajmuje się kształceniem zakonników.

Goszcząc w Ułan Bator Lech Kaczyński podpisał wspólną Deklarację z prezydentem Mongolii. Lech Kaczyński i Nambaryn Enkhbayar potwierdzili w niej wolę rozwijania współpracy gospodarczej. Potępili również terroryzm i zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej o zacieśnienie współpracy w walce z tym zjawiskiem.
Podczas konferencji prasowej Lech Kaczyński sprzeciwił się planom likwidacji Ambasady Polski w Ułan Bator. To jedna z szesnastu placówek, które MSZ zamierzał zlikwidować w tym roku. Na razie wstrzymano jej likwidację. Prezydent Kaczyński otrzymał również tytuł doktora Honoris Causa Mongolskiego Uniwersytetu Państwowego.

W drodze powrotnej prezydencki samolot miał międzylądowanie w stolicy Kazachstanu, Astanie. Prezydent rozmawiał na tamtejszym lotnisku z premierem Kazachstanu. Spotkanie to nie było wcześniej planowane.

Lech Kaczyński wrócił do kraju tym samym samolotem, który we wtorek miał awarię na lotnisku w Ułan Bator. Uszkodzeniu uległ element elektroniczny, sterujący rozmrażaniem ruchomych elementów skrzydeł. Część podróży, do Japonii, prezydent odbył maszyną, wyczarterowaną od Mongolskich Linii Lotniczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.