Facebook Google+ Twitter

Prezydent Litwy: zwycięstwo pod Grunwaldem to sukces obu narodów

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i prezydent - elekt Bronisław Komorowski złożyli wczoraj kwiaty pod pomnikiem Grunwaldzkim w Krakowie. Prezydenci podkreślali, jak wielkim sukcesem było zwycięstwo na polach grunwaldzkich.

Od lewej: Jacek Majchrowski prezydent Krakowa, Dalia Grybauskaite prezydent Litwy i Bronisław Komorowski prezydent elekt Polski / Fot. Piotr Drabik / Wiadomości 24.pl- Kraków to dawna stolica dynastii Jagiellonów. Więc serce niejednego Litwina tu zadrży ze wzruszenia, kiedy natrafi na ślady wielkich przedstawicieli swego narodu. Podobnie czuje się niejeden Polak w Wilnie - powiedział na początku swego przemówienia Bronisław Komorowski. Prezydent-elekt podkreślił także, jak ważne dla historii obu narodów był sojusz polsko-litewski. Bronisław Komorowski zachęcał także nie tylko do budowania wspólnych relacji w oparciu o historię, ale także wspólnego patrzenia w przyszłość. - Pamiętamy o wspólnej przeszłości, także o trudnych momentach w historii naszych narodów, ale też myślimy o teraźniejszości w ramach Unii Europejskiej i snujemy wspólne plany na przyszłość - mówił prezydent elekt.

- Zwycięstwo pod Grunwaldem to był sukces ważny dla obu narodów. Stając razem, zwyciężyliśmy. Kiedy nasze dwa wielkie narody, zjednoczone jak nigdy dotąd, przystąpiły do bitwy pod Grunwaldem, ich więź skonsolidowała również narody sąsiednie. A i teraz nasze narody mają wszelkie przesłanki ku temu, by razem działać, dążyć i zwyciężyć - powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Prezydent Litwy przypomniała, że oba narody nie są połączone ze sobą nie tylko wspólnymi losami i ideami ale także osobowościami. - Przez wieki łączą nasze narody podobne losy, wspólne ideały, dążenia, najwybitniejsze osobistości mamy również wspólne: to Jagiełło i Witold, Jadwiga i Barbara, to Adam Mickiewicz i Czesław Miłosz oraz wielu innych - mówiła pani prezydent.

Pomnik na placu Matejki pod, którym zostały złożone kwiaty został ufundowany przez Ignacego Paderewskiego. Jego odsłonięcie nastąpiło 15 lipca 1910 roku ku uczczeniu 500-lecia zwycięstwa nad Krzyżakami. Tamto wydarzenie, stało się także okazją patriotycznych manifestacji.

Po oficjalnych uroczystościach pod pomnikiem Grunwaldzkim prezydenci udali się na Wawel, gdzie wspólnie otworzyli wystawę poświęconą rocznicowym obchodom bitwy pod Grunwaldem.

ZOBACZ FOTORELACJĘ PIOTRA DRABIKA Z TEGO WYDARZENIA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.