Facebook Google+ Twitter

Prezydent Łodzi odwołał patronat nad wystawą o dzieciach z getta

Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi odwołał swój patronat nad wystawą „Dzieci z łódzkiego getta. Pamięć Litzmannstadt Ghetto”.

63.rocznica likwidacji Litzmannstadt Getta w Parku Ocalałych. Od lewej: Jerzy Kropiwnicki, ambasador Izraela David Peleg, Grażyna Ojrzyńska i Maciej Grubski / Fot. Ewelina KoperJak tłumaczy Kajus Augustyniak, rzecznik prasowy prezydenta, powodem rezygnacji jest patronat Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi. – Jeden patronat w zupełności wystarczy. Prezydent miasta nie musi obejmować patronatu nad wszystkimi wydarzeniami – mówi rzecznik.

Pochodzący z Łodzi senator PO Maciej Grubski jest oburzony decyzją prezydenta: - Wygląda na to, że Jerzy Kropiwnicki ma problem. Jakieś rozdwojenie jaźni! Z jednej strony to przecież on przypomniał o łódzkim getcie, zbudował Park Ocalałych, a z drugiej ignoruje wystawę dotyczącą tego getta tylko dlatego, że organizuje ją osoba, której światopogląd mu się nie podoba. Ośmieszył w ten sposób miasto, które w dodatku ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Dla mnie to niedopuszczalne. Prezydent nie tylko strzelił sobie w kolano, ale zrobił krzywdę miastu i jego historii – mówi parlamentarzysta.

Miejscy radni Platformy nie są aż tak stanowczy. Bartosz Domaszewicz i Mateusz Walasek podkreślają, że niepokoi ich ta sytuacja, ale nie będą wskazywać, która ze stron – prezydent Łodzi czy kurator wystawy mają rację.
- Wokół tej wystawy nie powinno być napięć, tak ważna impreza powinna być od nich wolna. Uważamy, że to nie jest dobra droga do budowania wizerunku miasta w polskich mediach – mówi Walasek, przewodniczący klubu radnych PO.

Radni Lewicy jak dotąd nie zabrali głosu w tej sprawie.

Wystawę trwającą w dniach 24 stycznia - 7 lutego br. w Rzymie zorganizowała Agnieszka Zarzewicz, dziennikarka lewicowych „Nie” i „Trybuny”. Patronat nad wystawą objął prezydent Włoch i tamtejszy parlament. O wystawie pisały m.in. włoskie gazety - "Corriere della Sera" i "La Repubblica".

Litzmannstadt Getto jest oczkiem w głowie prezydenta Kropiwnickiego. Włodarz miasta od lat organizuje obchody likwidacji getta, osobiście zapraszając wielu gości z całego świata do wzięcia w nich udziału. W tym roku uroczystości mają być wyjątkowo huczne, gdyż w sierpniu minie 65 lat od tamtych wydarzeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Formalnie nie. Patronat prezydenta ma wyższą rangę niż patronat magistrackiego wydziału. A faktem rzeczywiście jest, że to prezydent miasta jest kierownikiem urzędu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.