Facebook Google+ Twitter

Prezydent ma zastrzeżenia do projektu konstytucji PiS

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-17 22:46

Lech Kaczyński nie zgadza się na wyłączenie głowy państwa z trójpodziału władzy - powiedział dziennikarzom prezydencki minister Paweł Wypych.

Taką propozycję w swym projekcie konstytucji złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, prezydent powinien pozostać "częścią władzy wykonawczej".

Paweł Wypych wyjaśnił, że prezydentowi nie podoba się również brak zapisu o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn. Obóz prezydenta docenia jednak to, że jedna z partii politycznych przedstawiła konkretny projekt konstytucji.

Paweł Wypych uważa, że jest to podstawa do poważnej dyskusji i ma nadzieję, że w najbliższym czasie również Platforma Obywatelska przekuje swoje zapowiedzi medialne i przedstawi swój projekt.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w piątek, że projekt jego partii wzmacnia pozycję premiera - w zakresie władzy wykonawczej. Jednocześnie stawia on prezydenta w roli "strażnika" prawa i tworzy instrumenty, które będą skłaniać rząd do współpracy z głową państwa.

Nowa konstytucja autorstwa PiS znosi korporacyjne ograniczenia, tworzone przez grupy zawodowe - także w ramach aparatu państwowego. Podkreślił, że korporacje nie mogą ograniczać dostępu do zawodu ani rządzić się własnymi prawami. Wskazał tu na korporację sędziowską i nowo tworzoną prokuratorską. PiS chce też, wzorem rozwiązań niemieckich, zwiększyć krajową kontrolę nad prawodawstwem unijnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.