Facebook Google+ Twitter

Prezydent Malediwów zmuszony do rezygnacji z urzędu

Wszystkie agencje cytują słowa prezydenta Mohammada Nasheeda: "Wokół mnie były same pistolety i powiedziano mi, że zostaną użyte bez wahania, jeżeli nie zrezygnuję." Podejrzany o spisek wiceprezydent Mohammad Waheed Hassan zaprzecza.

Prezydent Mohamed Nasheed znany demokratyczny aktywista zrezygnował z źródło: Wikipedia prezydent Malediwów Mohamed / Fot. UNDP/Creative Commons 2.0urzędu 7 lutego w wyniku nacisku ze strony sił wojskowych i policyjnych. Ustąpienie Nasheeda przypadło na najgorętszy czas protestów ludności i działań zbuntowanej policji, która zajęła państwową telewizję. Były prezydent sprawował władzę po 30-letnim okresie autokratycznego panowania Maumoona Abdulla Gayooma.

Ostatnie tygodnie obfitowały w burzliwe wydarzenia, jak protesty opozycji czy zamachy bombowe. Partia Nasheeda (Malediwska Partia Demokratyczna) ogłosiła, że odpowiedzialni za zaistniałą sytuację są ludzie dawnego reżimu. Nowy prezydent Mohammad Waheed Hassan zaprzecza i odrzuca oskarżenia o zamach stanu.

Malediwy są krajem wyspiarskim na Oceanie Indyjskim. Narastający kryzys, źródło: Wikipedia Położenie Malediwów / Fot. Vardion/własność publicznapogarszające się warunki życiowe i wzrost cen wpływają w znacznym stopniu na obecną sytuację na wyspach. Kolejne demonstracje i niepokój wzbudziło aresztowanie przez armię sędziego Abdulla Mohamada. Oskarżany był przez byłego prezydenta o przestępstwa korupcyjne.

Nowo zaprzysiężony prezydent, Mohammad Waheed Hassan ma zamiar powołać nowy rząd. Zwolnił aresztowanego sędziego Mohamada. Guardian zacytował jego słowa skierowane do reporterów: "Czy wyglądam jak ktoś kto zamierza dokonać zamachu stanu? Nie było takiego planu. Nie przygotowałem tego wszystkiego."

Mohamed Nasheed nazywany był "Mandelą Malediwów". "Guardian" przypomniał, że brytyjski premier Cameron przedstawiał w ubiegłym roku Nasheeda jako swojego "nowego najlepszego przyjaciela".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.