Facebook Google+ Twitter

Prezydent: Mord katyński był aktem wielkoruskiego szowinizmu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-17 17:40

Polska musi szukać Europy partnerskiej, w której będzie miała miejsce wynikające z wielkości i historii naszego kraju - powiedział prezydent podczas obchodów upamiętniających ofiary radzieckiej agresji sprzed 70 lat.

Lech Kaczyński mówił przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, że Mord Katyński był aktem zemsty za klęskę bolszewików w 1920 roku. Nazwał go "aktem wielkoruskiego szowinizmu". Przypomniał, że właśnie wtedy, pod koniec lat 30. ten wielkoruski szowinizm zaczął dominować w ramach państwa radzieckiego.

Prezydent zaznaczył, że radziecka agresja to nie tylko zagłada dla polskich oficerów, ale także dla elit, wywózki setek tysięcy ludzi na wschód. Dodał, że w polskim interesie, także politycznym, jest by pamiętać o tych faktach. Zaznaczył, że ważne jest to szczególnie teraz, gdy niektórzy zapowiadają budowę nowej architektury Europy, w której miejsce dla Polski - jak powiedział - będzie bardzo wąskie.

Prezydent podkreślił, że podstawą jakiegokolwiek pojednania musi być prawda. "Polska nie ma powodów do odrabiania lekcji pokory, zachowała się tak jak należało się zachować. Niech lekcję pokory odrabiają ci, którym nie jedna taka lekcja się należy" - podkreślił prezydent.

Do tej pory region słupski zyskał co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych na projekcie tarczy antyrakietowej. Przyspieszono część inwestycji, przekazano też nieruchomości samorządom. Obszar dawnego lotniska wojskowego w Redzikowie to ponad czterysta hektarów z licznymi hangarami, obiektami wojskowymi, a także z lotniczym pasem startowym o długości ponad dwóch i pół kilometra.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.