Facebook Google+ Twitter

Prezydent Niemiec podziękował Solidarności

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-22 14:18

Prezydent Niemiec Horst Köhler podziękował „Solidarności" za wkład w obalenie komunizmu i zjednoczenie Niemiec podczas przemówienie z okazji obchodów 60. rocznicy uchwalenia niemieckiej konstytucji.

Köhler podziękował organizatorom ruchów wolnościowych, które utorowały drogę pokojowym przemianom w 1989 r. W tym kontekście wymienił polską „Solidarność", Węgrów, którzy latem 1989 r. otworzyli granice i prekursorów pierestrojki w Związku Radzieckim.

Złożył również podziękowania enerdowskim opozycjonistom i, jak powiedział, wszystkim przyjaciołom na świecie, którzy wspierali Niemców na drodze do zjednoczenia, przede wszystkim Stanom Zjednoczonym.

Prezydent podkreślił, że Niemcom udało się odzyskać zaufanie sąsiadów na wschodzie i zachodzie. Dodał, że jego rodacy wyciągnęli lekcję z historii, dlatego zawsze będą sprzeciwiać się antysemityzmowi, rasizmowi i wrogości wobec obcokrajowców.

Uroczystości, w których udział wzięła również kanclerz Angela Merkel, rozpoczęły się rano mszą ekumeniczną. Obchody upamiętniają przyjęcie powojennej konstytucji RFN 23 maja 1949 r. Od zjednoczenia w 1990 r. obowiązuje ona w całych Niemczech.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.