Facebook Google+ Twitter

Prezydent Niemiec przybył z wizytą do Warszawy

W 40. rocznicę układu o normalizacji stosunków między PRL, a RFN do Warszawy przyjechał prezydent Niemiec - Christian Wulff. Po rozmowie z prezydentem Komorowskim obaj przywódcy spotkali się z młodzieżą w Sali Kolumnowej Pałacu.

prezydenci Wulff i Komorowski / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Prezydent_Niemiec_Christian_Wulff_spotka%C5%82_si%C4%99_w_Belwederze_z_prezydentem-elektem_Bronis%C5%82Podczas spotkania Wulff stwierdził iż mimo, że urodził się po II wojnie światowej czuje odpowiedzialność za zbrodnie niemieckie i wie, że trzeba o nich nadal pamiętać w kontekście stosunków z Polską. Nawiązał również do słynnego gestu kanclerza Brandta, który w 1970r. uklęknął przed pomnikiem Bohaterów Getta, oddając tym samym cześć żydowskim ofiarom II wojny światowej. "Uważałem to za wspaniały, ludzki gest. Gest pokory, wstydu, smutku, w obliczu ogromu cierpień, okrucieństw, które Niemcy sprowadzili na Europę Wschodnią. Myślę, że Brandtowi zabrakło słów i szukał innej formy, aby ten wstyd, tę pokorę i przejęcie odpowiedzialności wyrazić" - powiedział prezydent Niemiec podkreślając, że tym samym kanclerz pokazał, iż nie uchyla się od hitlerowskich zbrodni i przejmuje za nie odpowiedzialność.

 / Fot. PAPDla Bronisława Komorowskiego najważniejszym wydarzeniami przyspieszającymi polsko-niemieckie pojednanie był list biskupów obu krajów z 1965 r. oraz msza w Krzyżowej z udziałem kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego. Według prezydenta polscy biskupi musieli wykazać się ogromną odwagą, aby pomimo nastrojów społecznych przebaczyć oraz prosić o przebaczenie za to co działo się w historii.

Przywódcy udadzą się także na konferencję "Europa - Kontynent pojednania? 40 lat po wizycie Willy Brandta w Warszawie", która odbędzie się na Zamku Królewskim. Wezmą w niej udział także m.in. szef MSZ Radosław Sikorski, b. premier Tadeusz Mazowiecki oraz b. ambasador RP w Niemczech Janusz Reite.

W tym tygodniu Bronisław Komorowski spotkał się już z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, a już dzisiaj wieczorem leci do Stanów Zjednoczonych, gdzie umówiony jest na wizytę z Barackiem Obamą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

aga
  • aga
  • 08.12.2010 12:44

Facet urodził sie po wojnie i musi sie wstydzić za tych,którzy dopuścili do władzy szaleńców.Dobra lekcja dla nas.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ZZ
  • ZZ
  • 07.12.2010 20:28

Wreszcie Polska zaczyna się liczyć na arenie międzynarodowej !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
El
  • El
  • 07.12.2010 15:06

Niemcy i Rosja w Polsce...Czekamy jeszcze na przedstawiciela władz Austrii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polsko rośnij w siłę! Bądźmy narodem wreszcie liczącym się w świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.