Facebook Google+ Twitter

Prezydent Obama mówił o "polskim obozie śmierci", teraz tego żałuje

Ciągle pojawiają się w Europie i za oceanem te same błędy, wynikające z nieznajomości historii, a po części mające uzasadnienie w jednolitym rozumieniu słów: "polskie obozy śmierci" i "hitlerowskie obozy śmierci w Polsce". Prezydent USA żałuje swoich słów.

Po sromotnej wpadce prezydenta USA, Baracka Obamy, który w czasie ceremonii wręczenia pośmiertnie Janowi Karskiemu, amerykańskiego odznaczenia powiedział, o "polskim obozie śmierci", prezydent RP, Bronisław Komorowski wysłał do Obamy list z uwagami na ten temat. W odpowiedzi na to, prezydent Barack Obama napisał w liście, że "żałuje tego błędu i zgadza się, że ten moment jest okazją do zapewnienia, by to i przyszłe pokolenia znały prawdę".

Prezydent Barack Obama – według m.in. napisał, że użył niefortunnie i nieświadomie określenia, które dotyka Polaków, toteż zaznaczył: "Odnosząc się do "polskiego obozu śmierci" a nie "nazistowskiego obozu śmierci w okupowanej przez Niemcy, Polsce", nieumyślnie użyłem sformułowania, które spowodowało ból wielu Polaków, i o którego wyeliminowanie z publicznego dyskursu na świecie Polska słusznie walczyła" - cytuje TVN24.

W swoim liście, prezydent Obama podkreślił również, że ma świadomość strasznych cierpień Polaków "pod brutalną, nazistowską okupacją w czasie II Wojny Światowej". Zauważył także, że okupant dążył do "zniszczenia polskiego narodu, polskiej kultury i eksterminacji europejskich Żydów", mordując podczas Holocaustu sześć milionów polskich obywateli, w tym trzy miliony polskich Żydów. Zauważył, że "Męstwo Polaków w podziemnym oporze jest jedną z ponadczasowych opowieści o heroizmie i odwadze".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.