Facebook Google+ Twitter

Prezydent Obama rozczarowany decyzją Rosji w sprawie Snowdena

We wtorek w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC Barack Obama wypowiedział się w sprawie przyznania azylu politycznego Edwardowi Snowdenowi przez władzę Rosji. Nazwał to powrotem Moskwy do "mentalności zimnej wojny".

 / Fot. EPA/RICK D'ELIABarack Obama we wtorkowym programie "Tonight Show" w stacji NBC przyznał, że według niego sytuacja ze sprawcą przecieku dokumentów odzwierciedla niektóre "ukryte wyzwania" Rosji.

Wszystko zaczęło się od decyzji Moskwy w sprawie udzielenia azylu politycznego dla Edwarda Snowdena. Władze Stanów Zjednoczonych domagały się ekstradycji oskarżonego, jednak oba państwa nie mają podpisanej odpowiedniej umowy. Przypomnijmy, że Edward Snowden to były współpracownik wywiadu USA, który został oskarżony o przekazanie do prasy tajnych dokumentów o prowadzonej na masową skalę przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigilacji elektronicznej. Snowden pracował dla firmy zewnętrznej Booz Allen Hamilton, podwykonawcy rządowego. Miał jednak dostęp do tajnych dokumentów. Obama wyraził również wątpliwości czy rząd powinien zlecać zadania wywiadowcze firmom zewnętrznym. Ich pracownicy mają dostęp do dużej ilości informacji, które są ściśle tajne.

Jak na razie nie wiadomo co z planowaną na wrzesień wizytą Baracka Obamy w Rosji. Miała się ona odbyć przed szczytem G20 w Petersburgu 5 i 6 września. Biały Dom "rozważa sens" spotkania prezydentów obu krajów. Na pewno Barack Obama pojawi się na szczycie G20. Odbędą się także piątkowe rozmowy ministrów spraw zagranicznych i obrony Rosji oraz Stanów Zjednoczonych.

Co dalej z ambasadami USA?


W wywiadzie dla NBC prezydent Obama odniósł się także do decyzji o zamknięciu ambasad Stanów Zjednoczonych. Wyjaśnił, że jest to spowodowane zagrożeniem terrorystycznymi. Namawiał jednak Amerykanów, aby nie odwoływali swoich zagranicznych podróży.

Obecnie Stany Zjednoczone zamknęły 19 placówek w 16 krajach, głównie na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Wszystko po przechwyceniu przez NSA informacji o planowanym przez Al-Kaidę zamachu terrorystycznym. We wtorek w związku z zagrożeniem pracownicy ambasady opuścili swoją siedzibę w Jemenie. Namawiano także amerykańskich obywateli do szybkiego wyjazdu z kraju oraz zrezygnowania z podróży w tamte rejony. Inne państwa nie pozostały bierne wobec zaistniałej sytuacji.

Wielka Brytania również ewakuowała swoich pracowników z placówki w Jemenie, a Francja i Niemcy czasowo je zamknęły. Norwegia wprowadziła jak na razie tylko środki ostrożności. Sytuacja polityczna pozostaje cały czas napięta, a władze USA zaktywizowały swoje siły wojskowe na Bliskim Wschodzie.

Wczoraj popołudniu ogłoszono alarm bombowy w konsulacie Stanów Zjednoczonych w Mediolanie. Jednak alarm okazał się fałszywy, a w podejrzanym bagażu nie znaleziono środków wybuchowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Kuźniar się pytał co zrobiłyby USA z rosyjskim Snowdenem, jeśli taki pojawiłby się w USA? Skala inwigilacji własnego społeczeństwa i obywateli innych państw nie współgra z ideami wolności i demokracji, które są oficjalnie propagowane przez ten kraj.
Skoro również mieszkańcy Polski, dziennikarze i politycy stanowią zagrożenie dla USA (bo są inwigilowani) to kiedy dotknie nas zamknięcie ambasady w Warszawie czy konsulatu w Krakowie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Się pytał proroczo imć Joseph Heller ustami (ustyma?) Yossariana: "Gdzie jest niegdysiejszy Snowden?"... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Bidulek" Obama...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.