Facebook Google+ Twitter

Prezydent odsłonił tablicę smoleńską w warszawskiej Katedrze Polowej

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-08-15 11:24

Prezydent Bronisław Komorowski odsłonił w warszawskiej Katedrze Polowej tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Prezydent Bronisław Komorowski (P) odsłonił w Katedrze Polowej Wojska Polskiego tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Ceremonia, w której uczestniczyli przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy, odbyła się po porannej mszy odprawionej / Fot. PAPNa tablicy znajdują się m. in. nazwiska 96 osób, a także napis "Polskiej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej".

Przedtem administrator Ordynariatu Polowego ks. Sławomir Żarski odprawił mszę rozpoczynającą obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku i święta Wojska Polskiego. W czasie krótkiej uroczystości modlono się, aby ofiary, którym poświęcono tablicę "mogły cieszyć się nieśmiertelnością". - Niech ta tablica przypomina nam o dobrym i sumiennym wypełnianiu naszych obowiązków w imię Boga i Ojczyzny - mówił ks. Sławomir Żarski. - Odczuwamy dumę z własnej historii i dorobku poprzednich pokoleń, czerpiemy naukę z ich ofiarnego patriotyzmu; zatrzymujemy się nad najcenniejszymi wartościami, które nas jako naród określają, spajają i umacniają - powiedział ks. Żarski.

Prezydentowi, przy odsłonięciu tablicy, towarzyszyły wdowy po generałach - szefie Sztabu Generalnego Franciszku Gągorze i dowódcy Garnizonu Warszawa Kazimierzu Gilarskim oraz matki - biskupa polowego Tadeusza Płoskiego oraz ks. Jana Osińskiego. Obecni byli także wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński i szef MON Bogdan Klich.

Na tablicy znajdują się nazwiska 96 osób, które zginęły 10 kwietnia, ich daty urodzenia oraz stanowiska, które zajmowali. Po lewej stronie umieszczonej za szkłem urny - w której umieszczono ziemię z miejsca katastrofy - jest napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem 10.04.2010", po prawej: "Polskiej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej".

Dziś jeszcze, w ramach obchodów święta Wojska Polskiego odbędą się uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Potrwają - według planu - od godz. 12 do 14.15. Prezydent Bronisław Komorowski przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi, wręczone zostaną awanse generalskie, odbędzie się uroczysta odprawa wart połączona z Apelem Pamięci; na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostaną wieńce. Nie będzie, jak w ubiegłych latach przelotu samolotów wojskowych nad centrum Warszawy ani parady Traktem Królewskim. Na Pl. Piłsudskiego odbędzie się jedynie defilada wojskowa a w Ogrodzie Saskim - festyn żołnierski.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niedługo tych tablic będzie więcej niż pomników JP2 :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.