Facebook Google+ Twitter

Prezydent odwiedzi Radom. Weźmie udział w 35. rocznicy wydarzeń czerwcowych

Prezydent Bronisław Komorowski złoży w sobotę wizytę w Radomiu. Weźmie udział w obchodach 35. rocznicy wydarzeń czerwcowych i spotka się z młodymi wolontariuszami.

Prezydent rozpocznie wizytę od zwiedzania Muzeum Witolda Gombrowicza. Mieści się ono w zabytkowym pałacu we Wsoli, która jest położona 10 km. od Radomia. W pierwszej połowie XX wieku mieszkał tam Jerzy Gombrowicz - brat znanego pisarza. Witold często odwiedzał brata. To tu powstawał debiut literacki "Pamiętnik z okresu dojrzewania" oraz fragmenty słynnego "Ferdydurke". Muzeum zajmuje się popularyzowaniem wiedzy dotyczącej życia i twórczości pisarza.

Spotka się z wolontariuszami

Jak podaje portal mojradom.pl, Bronisław Komorowski spotka się z młodzieżą w radomskim Centrum Wolontariatu. Młodzi wolontariusze podzielą się z prezydentem wrażeniami związanymi z pracą na rzecz społeczeństwa. W spotkaniu weźmie udział grupa 50 wolontariuszy i laureatów tegorocznego konkursu Ośmiu Wspaniałych organizowanego przez Arkę.

- To nie jest przypadek. Trwa Europejski Roku Wolontariatu, a my jesteśmy w tym mocni. Przez godzinę będziemy rozmawiać, mam nadzieję także zadawać pytania. Prezydent wysłucha tego, co się u nas w Radomiu dzieje. Nie ukrywam, że to wielka promocja Arki i radomskiego wolontariatu. Podkreślmy jego rolę i przemiany jakie młodzi ludzie wnoszą w nasze codzienne życie - powiedział portalowi ks. Andrzej Tuszyński, założyciel i prezes Arki.

Odznaczy bohaterów radomskiego czerwca

Głównym celem wizyty prezydenta w Radomiu jest uhonorowanie bohaterów słynnych wydarzeń z czerwca 1976. Robotnicy, którzy nie zgodzili się z decyzją ówczesnych władz o podwyżce cen na niektóre artykuły konsumpcyjne, rozpoczęli strajki, wyrażając tym samym niezadowolenie z działań rządu. Jak podaje Kancelaria Prezydenta, Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia państwowe uczestnikom wydarzeń z 1976 r. oraz zasłużonym dla przemian demokratycznych. Planowane jest także okolicznościowe wystąpienie oraz udział głowy państwa we mszy świętej przy Pomniku Radomskiego Czerwca 76 na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego. Nabożeństwu będzie przewodniczyć biskup radomski Henryk Tomasik.

Według serwisu mojradom.pl, Bronisław Komorowski jako opozycjonista wielokrotnie po 1976 r. przyjeżdżał do Radomia, by wspomagać represjonowanych robotników. Przy ul. Moniuszki mieszkała ciotka prezydenta, co podkreślał w czasie ubiegłorocznej wizyty w Radomiu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.