Facebook Google+ Twitter

Prezydent odznaczył pośmiertnie bohaterów walki o niepodległość

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-24 22:32

Prezydent Lech Kaczyński w Ostrołęce odznaczył pośmiertnie bohaterów walki o niepodległość, którzy po 1945 roku zostali zamordowani przez komunistyczne władze. Lech Kaczyński wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika "Poległych i Pomordowanych przez Komunistów latach 1944-1954".

Prezydent wyjaśniał, że ta uroczystość to hołd oddany ludziom tak zwanej drugiej konspiracji. Podkreślał, że bohaterowie tamtych lat walczyli w beznadziejnej sytuacji dając świadectwo, iż system komunistyczny jest Polsce narzucony.

Uroczystości odsłonięcia pomnika poprzedziła msza święta w intencji pomordowanych przez komunistów. Podczas homilii biskup Stanisław Stefanek podkreślał, tragiczną drogę tych, którzy nie chcieli podporządkować się totalitarnemu systemowi. Dodawał, że ludzi tych uważano za straconych, podważano sens ich działań, ale to właśnie oni zbudowali podwaliny pod nasze życie w pokoju.

Z rąk prezydenta ordery odebrali potomkowie pomordowanych przez komunistów. W imieniu ojca odznaczenie odebrało rodzeństwo Maria Rękawek i Maciej Chojecki. Oboje nie kryli wzruszenia i dumy.
Mieszkańcy Ostrołęki, podkreślali, że ta długo oczekiwana uroczystość była bardzo potrzebna. W uroczystości odsłonięcia pomnika i wręczenia odznaczeń wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.