Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21933 miejsce

Prezydent odznaczył rodziny marynarzy z zatopionych statków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-07 22:12

Prezydent Lech Kaczyński przyznał Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski i Złote Krzyże Zasługi rodzinom marynarzy ze statku "Busko Zdrój" oraz rodzinom załogi "Leros Strenght". Odznaczenia wręczył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

MS "Busko Zdrój" był polskim statkiem handlowym. Zatonął na Morzu Północnym 8 lutego 1985 roku podczas silnego sztormu. Hanna Gregorczyk, wdowa po marynarzu z Buska, co roku przyjeżdża na uroczystości rocznicowe do Gdyni. Po uroczystości powiedziała, że te odznaczenia są pewnym zadośćuczynieniem za śmierć mężów.

Z kolei "Leros Strenght" zatonął 8 lutego 1997 roku na Atlantyku, u wybrzeży Norwegii. Cypryjski masowiec płynął z Murmańska do Polski w sztormie, którego fale osiągały nawet 6 metrów wysokości. Około 7.50 czasu polskiego kapitan Eugeniusz Arciszewski wezwał pomoc przez radio. Jego córka senator Dorota Aciszewska-Mielewczyk wspomina, że tuż po usłyszeniu wiadomości o tragedii zdała sobie sprawę z zimna, jakie tam panowało i zrozumiała, że ojciec nie miał szans na przeżycie.

W rocznice tych tragedii w Kościele Morskim przy ulicy Portowej w Gdyni odprawiono mszę św. w intencji ofiar katastrof obu statków. Tablice upamiętniające te morskie tragedie znajdują się na cmentarzu Witominskim w Gdyni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.