Facebook Google+ Twitter

Prezydent planuje zmienić Konstytucję

 • R. W.
 • Data dodania: 2010-11-12 22:03

Prezydent RP Bronisław Komorowski na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział, że skieruje do Marszałka Sejmu projekt zmiany Konstytucji. Projekt ustawy już wpłynął do Sekretariatu Marszałka Sejmu.

Prezydent Bronisław Komorowski zgłasza projekt ustawy o zmianie Konstytucji RP / Fot. Zdjęcie z oficjalnej strony Kancelarii Prezydenta RPProjekt ustawy o zmianie Konstytucji jest pierwszą inicjatywą ustawodawczą Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezydent na konferencji prasowej zapowiedział, że skieruje do Sejmu projekt zmian w Konstytucji, wiążący się z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Projekt ustawy już dziś wpłynął do Sekretariatu Marszałka Sejmu.

Inicjatywa, z którą wystąpił Prezydent Komorowski, przysługuje mu na podstawie art. 235 ust. 1 Konstytucji. Zmiany w Konstytucji są wydarzeniem nieczęstym, gdyż od chwili uchwalenia 2. kwietnia 1997 roku była ona zmieniania zaledwie dwukrotnie (w 2006 i 2009 roku).

Zmiany proponowane przez Prezydenta w projekcie dotyczą najogólniej rzecz ujmując Polski w stosunku do Unii Europejskiej. Projekt ustawy prezentuje trojakiego rodzaju zmiany w obowiązującej Konstytucji. Bez wątpienia wpływ decydujący na inicjatywę Prezydenta ma Traktat z Lizbony z 2009 roku.

- Są to przepisy, które mają z jednej strony potwierdzić nasze członkostwo w UE i odbić to w konstytucji, ale również przepisy, które mają ułatwić implementację Traktatu Lizbońskiego w praktyce funkcjonowania - powiedział Prezydent na konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim.

Po pierwsze, chodzi o zapewnienie efektywności działania polskich organów władzy publicznej w strukturach Unii Europejskiej oraz umożliwienie skutecznej ochrony podstawowych wartości konstytucyjnych w procesie integracji europejskiej (umocnienie współpracy między Radą Ministrów a Sejmem i Senatem w sprawach Unii Europejskiej oraz określenie roli obu izb w tej dziedzinie po wejściu w życie Traktatu z Lizbony),

Po drugie, do katalogu zmian należą uregulowania trybu przyjmowania stanowiska Polski wyrażonego w nowych procedurach przewidzianych w Traktacie z Lizbony (procedury kładkowe, decyzja o wystąpieniu z Unii Europejskiej).

Trzecią, ostatnią grupą zmian są przepisy zapewniające bardziej efektywne mechanizmy krajowe, gwarantujące stosowanie przez Polskę prawa unijnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

dodo
 • dodo
 • 26.11.2010 19:37

gajowy do lasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, dlatego z uwagą śledzę i patrzę. Materiał coraz bogatszy, spostrzeżeń coraz więcej. Piszę na razie co widzę i notuję. Już półroczne podsumowanie będzie próbą analizy i porównania. Zobaczymy jak PR będzie korelował z rzeczywistością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ireneuszu, o ile pamiętam to całe PO z Tuskiem na czele to zwolennicy JOW, co nie przeszkodziło im spalić 700 głosów (jakby spalić 700 tysięcy ludzkich pragnień i pragnień ich rodzin i bliskich o modernizacji państwa) za wprowadzeniem JOW; A PO i Tusk to piękne gadanie nie poparte działaniem; piękne expose, piękne słowa o modernizacji kraju, piękne słowa o przyśpieszeniu po wyborze Komorowskiego; a widzimy tylko ogromne zadłużanie państwa; mi się wydaje że to przekręt na ogromną skalę; powoli stajemy się niewolnikami i nie wiemy czyimi, bo długi są w obrocie na globalnym rynku;
Zdecydowanie ważniejsze cele nie są realizowane;

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krystian
 • Krystian
 • 13.11.2010 22:55

To bedzid tragedia dla kraju

Komentarz został ukrytyrozwiń
andrzej paszek
 • andrzej paszek
 • 13.11.2010 21:05

wedlog mnie nalezy zmienic wizeronek rzadu,ten sie nie nadaje juz doniczego,od tuska po ostatniego smiesznego ministra same oszustwa,nie pokazujcie wiecej kopacz

Komentarz został ukrytyrozwiń
TADEK
 • TADEK
 • 13.11.2010 18:33

Zmienić to należy prezydenta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnosząc się do komentarza użytkownika siesiek - to do końca tak nie jest. Referendum zatwierdzające dokonanie zmian w Konstytucji nie jest obligatoryjne, a zażądać go może jedynie: 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat, Prezydent, a więc te same podmioty, które mają inicjatywę co do projektów o zmianie Konstytucji. W celu zapoznania się z dokładnym trybem odsyłam do art. 235 ust. 6 Konstytucji :).

Komentarz został ukrytyrozwiń
siesiek
 • siesiek
 • 12.11.2010 22:53

NA konstytucję pracuje cały naród [referendum] ludzie przy władzy powinni o tym wiedzieć [mam nadzieję ze nie będziemi zmuszamni na 3 RAZY tak]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co racja, to racja. Konstytucję należałoby zmienić, gdyż w niektórych miejscach nieudolność legislacyjna, brak konsekwencji i najprościej mówiąc- buble się rzucają w oczy. Niestety, ale zdecydowana większość obywateli zapewne Konstytucji nawet nie czytała, więc tego się "nie zauważa", bo... skoro coś już jest, choćby złe, to niech już zostanie ... Z drugiej strony część regulacji jest bardzo dobra, więc nie wszystko jest do zmiany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj, oj optujemy, optujemy. Biedny ten nasz język:(. Przepraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.