Facebook Google+ Twitter

Prezydent po wizycie na Litwie: Rozmawiałem o rzeczach trudnych

Prezydent zakończył jednodniową wizytę na Litwie, gdzie na zaproszenie prezydent Dalii Grybauskaite brał udział w uroczystościach z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości przez ten kraj.

Dalia Grybauskaitė i Bronisław Komorowski podczas uroczystości Odrodzenia Państwa Litewskiego / Fot. http://www.prezydent.pl/gfx/prezydent/pl/defaultaktualnosci/2068/61/1/1480875010.jpgZaraz po przylocie Bronisław Komorowski spotkał się mniejszością polską w podwileńskiej miejscowości Mejszagoła. Wezwał Litwinów do lepszego traktowania Polonii podkreślając, że wszyscy Polacy mieszkający na Litwie są "cząstką narodu polskiego, czy to się komuś podoba, czy nie". Prezydent zaznaczył, że jednym z priorytetów polskiej polityki jest pojednanie i otwartość na współpracę ze wszystkimi sąsiadami, czego odzwierciedleniem jest stosunek Polski do mniejszości narodowych. Zwrócił uwagę, że Polacy, którzy są na Liwie najliczniejszą mniejszością narodową, powinni być traktowani w taki sposób, jak Litwini są traktowani w Polsce. Na spotkaniu z szefem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska”, Komorowski podkreślił, że to przede wszystkim litewskie władze powinny zadbać o poszanowanie praw polskiej mniejszości oraz unormowanie tych kwestii, które mogą ulegać pogorszeniu.

Po spotkaniu z Polonią, prezydent Bronisław Komorowski udał się na spotkanie z księdzem prałatem Józefem Obrębskim, któremu wręczył Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP. Odznaczenie te nadawane jest cudzoziemcom i obywatelom polskim na stałe zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami i narodami. Ksiądz prałat jest prawdopodobnie najstarszym księdzem w Europie - 19 marca ukończy 105 lat.

W południe przed pałacem prezydenckim odbyły się oficjalne uroczystości z okazji święta Odrodzenia Państwa Litewskiego. Komorowski był jedynym tak wysokiej rangą przedstawicielem obcego państwa na tych uroczystościach. Po wystąpieniu prezydent Litwy Dalii Grybauskaite głos zabrał prezydent RP. Przypomniał, że zarówno Polska jak i Litwa walczyły o przetrwanie i Bronisław Komorowski wręcza Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP księdzu Józefowi Obrębskiemu / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/J%C3%B3zef_Obr%C4%99bski_and_Bronis%C5%82aw_Komorowski_01_-_20110216.jpgdwa razy odzyskiwały swoją wolność. "W 1918 roku nasze narody odzyskały wolność w znacznej mierze przeciwko sobie, ale w 1989 roku Polacy i w 1990 roku Litwini wybili się ponownie na niepodległość razem w solidarnym działaniu na rzecz realizacji marzeń o wolności, demokracji, o prawach człowieka i obywatela" - podkreślał prezydent. Zwrócił także uwagę na wspólną walkę przeciwko systemowi komunistycznemu i łączącej oba narody wspólnej wartości – wolności. Częścią obchodów była też msza św. w Katedrze Wileńskiej.

Bronisław Komorowski spotkał się także z prezydent Litwy. "Rozmawialiśmy o sprawach polsko-litewskich w wymiarze państwowym, (...) rozmawialiśmy też o sprawach trudnych" - oświadczył prezydent.

Komorowski poinformował, że rozmowa dotyczyła tematów gospodarczych. Rozmawiano o partnerstwie opartym na zdrowych zasadach. Pokreślono, że Litwa jest interesującym obszarem zaangażowania polskiego kapitału, który „nie może podlegać żadnym podmuchom politycznym”, a powinien być oparty na wspólnych interesach.

Podjęto także temat mniejszości polskiej, która stanowi prawie 7 proc. ogółu ludności Litwy.
"Trzeba konsekwentnie upominać się o wykonanie przez stronę litewską umowy podpisanej w 1994 roku (o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy). To co zostało napisane, uzgodnione, powinno być wykonane" - podkreślił prezydent.

Na zakończenie wizyty polski prezydent złożył wieniec w Ponarach przy krzyżach upamiętniającym Polaków pomordowanych w tym miejscu w latach 1941-1944.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 18.02.2011 12:21

Prezydent Komorowski,którego rodzina pochodzi z ziemi litewskiej,bardzo dobrze czuje wszystkie zadawnione problemy i antagonizmy polsko-litewskie. Myślę,że dużo dobrego wniesie do skomplikowanych od lat relacji obu narodów. Prezydent potrafi dyplomatycznie rozmawiać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.