Facebook Google+ Twitter

Prezydent podpisał ustawę budżetową

W czwartek, 8 marca, Bronisław Komorowski podpisał ustawę budżetową na 2012 rok.

Jak podaje Gazeta Wyborcza , zgodnie z założeniami w niej zawartymi deficyt w tym roku nie przekroczy 35 mld zł, wydatki państwa wyniosą 328,8 mld zł, dochody zaś 35 mld zł mniej (293,8 mld zł). Przewidywana inflacja to 2,8 proc., stopa bezrobocia pod koniec roku - 12,3 proc.

Tym razem minister finansów przygotował nie jeden, lecz trzy projekty ustawy. Gdyby kryzys finansowy silnie wpłynął na Polskę, rząd przyjąłby projekt zakładający 1-procentową recesję. Średnie spowolnienie pociągnęłoby za sobą ten ze wzrostem o 2,5 proc. Najbardziej optymistyczny wariant PKB wyniósłby 3,2 proc. wzrostu. Ostatecznie zdecydowano się na pośredni.

Z raportu przygotowanego przez resort finansów, opublikowanego na stronie
Gazety Wyborczej wynika, że ustawa budżetowa na rok 2011 przewidywała deficyt w wysokości 40,2 mld zł. W rzeczywistości wyniósł on 25,1 mld zł. Minister Rostowski uważa, że to zasługa obniżenia wydatków i zwiększenia dochodów państwa. W raporcie czytamy, że w czasie kryzysu Polska miała najwyższy (15,8 proc.) wzrost PKB. Drugie miejsce (8 proc.) zajęła Słowacja. Wzrost liczby pracujących był w Polsce, po Niemczech, najwyższy, przyrost długu publicznego, najniższy w całej UE.

Podpisanie tej wersji ustawy przez Bronisława Komorowskiego powoduje dalsze zamrożenie płac w sferze budżetowej i wzrost składki rentowej. Wariant ten popiera zarówno premier, jak i większość ekonomistów, którzy przewidują, że gospodarka może rozwijać się nawet szybciej niż przewidziano.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.