Facebook Google+ Twitter

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą wypłaty zawieszonych emerytur

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek rano ustawę dotycząca wypłaty zaległych emerytur, które zostały zawieszone niekonstytucyjnym przepisem. Na jej mocy wypłacony łącznie zostanie miliard złotych.

 / Fot. By Wojciech Grzędziński (Strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej) [CC-BY-SA-3.0-pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], viUstawa, uchwalona 13 grudnia 2013 roku, realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012. Uznał on za niekonstytucyjny przepis, który zmuszał zwolnienie się co najmniej na jeden dzień z pracy, aby uzyskać prawo do wypłacenia świadczeń emerytalnych. Jeżeli ktoś po 1 października 2011 roku nie rozwiązał umowy o pracę, choćby na jeden dzień, ZUS zawieszał mu wypłatę emerytury. Także wtedy, gdy osoba nabyła już prawo do jej pobierania.

Zgodnie z podpisaną ustawą przez prezydenta, emeryci, którzy wystąpili do sądu o wypłatę zawieszonych emerytur już wcześniej, a ten im ich nie przyznał, mogą złożyć stosowny wniosek bezpośrednio w ZUS.

Nie ma określonego terminu, w którym emeryci muszą wystąpić o wypłatę świadczeń. Każdy z nich będzie mógł wybrać dogodny dla siebie moment na złożenie wniosku, a ZUS powinien rozpatrzyć go w ciągu 60 dni.

Według wyliczeń, łącznie z odszkodowaniami wypłacony zostanie niespełna miliard złotych. Ustawa obejmie około 23 tysiące emerytów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.