Facebook Google+ Twitter

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ordynacji

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-09-07 14:11

W ekspresowym tempie prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

Wejdzie ona w życie 13 września, co umożliwi przeprowadzenie wyborów samorządowych na nowych zasadach. Opozycja ma już gotowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

- W najbliższych dniach złożymy wniosek do Trybunału. Podpisze się pod nim PSL, PO jeszcze się zastanawia – mówi APP Jerzy Szmajdziński, szef klubu SLD. Wniosek będzie zawierał prośbę o zabezpieczenie powództwa. Jeśli sędziowie by się do tego przychylili, to ustawa nie mogłaby zacząć obowiązywać do czasu ogłoszenia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny. Wówczas byłaby jeszcze szansa, by wybory odbyły się na starych zasadach.

- Jeżeli nie podpiszemy się pod wnioskiem SLD to i tak złożymy swój do Trybunału. Ważne jest też, aby organizacje pozarządowe składały swoje zastrzeżenia do tej ustawy w Trybunale – powiedział Bronisław Komorowski (PO). Cześć samorządowców już zapowiedziała takie wnioski w przypadku podpisania przez prezydenta nowelizacji prawa wyborczego.

W środę koalicja przeforsowała w Sejmie nową ordynację. Umożliwia ona tworzenie grup list i zawierania przez komitety wyborcze umów o wspólnym podziale mandatów, czyli tzw. blokowanie list. Zgodnie z nową ustawą, głosy oddane na komitety wyborcze, które nie przekroczą 5 proc. progu wyborczego, będą zaliczane na poczet innych partii z bloku.

MK, AR (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.