Facebook Google+ Twitter

Prezydent podpisze Deklarację Berlińską

  • Źródło: Echo Miasta
  • Data dodania: 2007-03-17 16:20

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że podpisze Deklarację Berlińską. Prezydent powiedział w wywiadzie dla "Kuriera" TVP3, że stanie się tak, mimo iż Polska ma pewne zastrzeżenia do zapisów deklaracji - chodzi o to, że może nie znaleźć się w niej zapis o chrześcijańskich korzeniach Europy.

Lech Kaczyński przypomniał jednak, że w Deklaracji będzie wzmianka o "otwartości Unii", na czym Polsce także zależy.Lech Kaczyński i Angela Merkel.Deklaracja berlińska ma zostać podpisana na uroczystym szczycie w Berlinie 25 marca. Prezydent powiedział też, że najważniejszymi efektami spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel są "zielone światło" dla prac nad traktatem europejskim oraz ustalenia w sprawie bezpieczeństwa energetycznego.
Cichocki: Deklaracja Berlińska zostanie podpisana przez 27 państw UE

Wszystko wskazuje na to, że Deklaracja Berlińska zostanie podpisana przez wszystkie 27 państw UE – powiedział doradca prezydenta RP, Marek Cichocki, który uczestniczył w rozmowach Lecha Kaczyńskiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Dodał, że jest także porozumienie, aby obecny tekst eurokonstytucji stał się punktem wyjścia do dalszych prac

Jak powiedział Cichocki, "na obecnym etapie prac nad Deklaracją Berlińską nie ma żadnych przyczyn, dla których Polska miałaby wycofywać zgodę na podpisanie tego dokumentu". Zaznaczył, że zdecydowana większość polskich postulatów zostanie ujęta w tekście Deklaracji.

Odnosząc się do stanowiska polskiego prezydenta w sprawie eurokonstytucji, Cichocki przyznał, że "jest porozumienie, aby obecny tekst traktatu stał się punktem wyjścia do dalszych prac". Podkreślił, że ze strony Polski jest to "sygnał dobrej woli", choć tekst traktatu musi zostać w wielu kwestiach "przedefiniowany".

Prezydent: Zielone światło dla eurokonstytucji

Wizyta kanclerz Merkel przyniosła też porozumienie w sprawie traktatu konstytucyjnego. Jak powiedział prezydent Lech Kaczyński - Polska zgodziła się, aby obecny projekt eurokonstytucji był podstawą do dalszych rozmów. Zaznaczył jednak, że tekst nowego traktatu nie może być taki sam jak dotychczasowy projekt. Dodał, że Polska będzie nadal forsować zapis, by UE była wspólnotą odrębnych państw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.