Facebook Google+ Twitter

Prezydent podpisze dziś ustawę o pomostówkach?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-15 07:26

Eksperci gospodarczy wyrażają nadzieję, że prezydent podpisze ustawę o emeryturach pomostowych. Na podjęcie decyzji w tej sprawie Lech Kaczyński ma czas do północy Dziś bowiem mija 21 dni od momentu, kiedy ustawa trafiła na biurko prezydenta.

Związki zawodowe liczą, że prezydent ustawę zawetuje. Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska powiedziała IAR, że przedstawiciele central związkowych nie wyobrażają sobie wejścia w życie tak złej ustawy. Przypomniała, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych i Solidarnośc jednogłośnie zaapelowały do Lecha Kaczyńskiego, by zawetował ustawę. Wiesława Taranowska zaznaczyła, że w ustawie jest bardzo wiele błędów, a kryteria medyczne przy ustalaniu szkodliwych prac były brane pod uwagę nierzetelnie i nieuczciwie.

Ekonomiści uważają natomiast, że nie ma żadnych powodów, by prezydent ustawy nie podpisał. Zdaniem Ryszarda Petru, groziłoby to zapaścią finansów publicznych w przyszłości. Dodał, że ważnym argumentem przemawiającym za podpisaniem ustawy jest również fakt, że w przypadku weta nikt nie będzie mógł w przyszłym roku przejść na wcześniejszą emeryturę, gdyż stare przepisy przestaną obowiązywać, a nowych jeszcze nie będzie.

Ustawa o emeryturach pomostowych przewiduje, że od nowego roku skorzysta z nich około 250 tysięcy osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Na wcześniejsze emerytury będą mogły przechodzić osoby, które rozpoczęły pracę w szkodliwych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku i przepracowały w ten sposób co najmniej 15 lat.

Prezydent może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.