Facebook Google+ Twitter

Prezydent: Polska i Estonia powinny współpracować

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-23 22:45

Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że Polska i Estonia powinny blisko współpracować zarówno na płaszczyźnie politycznej jak i ekonomicznej. Lech Kaczyński spotkał się z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem.

Lecha Kaczyński przypomniał, że Polska oraz kraje nadbałtyckie bardzo dobrze znają specyfikę Rosji, jej wady oraz zalety co powinno być podstawą realnej współpracy politycznej i ekonomicznej. Prezydent podkreślił, że obecnie Estonia stała się ofiarą kryzysu i dlatego powinniśmy wyciągać wnioski z tej sytuacji.

Prezydent wyraził również nadzieję, że amerykański program antykryzysowy będzie skuteczną bronią w walce z recesją, co zaowocuje poprawą sytuacji może już pod koniec roku. Lech Kaczyński zapewnił zarazem, że w Polsce nie ma recesji a jedynie bardzo wyraźnie spowolnienie wzrostu PKB.

Z kolei prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves podkreślał, że należymy do grupy państw najbardziej dotknietych imperializmami, dlatego też zarówno Polska jak i Estonia powinny wyciągać rękę do krajów potrzebujacych. Prezydent Estoni podkreślał rolę Lecha Kaczyńskiego w procesie łagodzenia konfliktu gruzińsko - rosyjskiego. Toomas Hendrik Ilves zaznaczył również, że oba kraje mają bardzo podobne poglądy dotyczące wschodnich sąsiadów Unii. Zwrócił uwagę na ostatnie wydarzenia, związane z przesyłem gazu przez Ukrainę, podkreślając, że stanowiło to poważne zagrożenie dla ukraińskiej demoracji. "A to z kolei stanowi zagrożenie dla całej Europy. Dlatego też musimy wspierać Ukrainę" - zaznaczył estoński prezydent.

Toomas Hendrik Ilves dodał, że w przeciwieństwie do Polski Estonia znalazła się w recesji i jest to wspólny problem 3 nadbałtyckich republik, z którym w najbliższym czasie bądą się musiały uporać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.