Facebook Google+ Twitter

Prezydent Portugalii przyleciał do Polski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-02 17:47

Lech Kaczyński powiedział, że jest "całkiem zadowolony" z wyników unijnego szczytu w Brukseli.

Wczorajsze posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli było jednym z głównych tematów rozmowy polskiego prezydenta z prezydentem Portugalii. Anibal Cavaco Silva składa w Polsce czterodniową oficjalną wizytę.

Lech Kaczyński podkreślił, że na wydarzenia w Gruzji miało wpływ uznanie przez część krajów Unii Europejskiej niepodległości Kosowa. Według prezydenta, decyzja ta była podjęta zbyt pospiesznie. Prezydent wyraził zadowolenie z wyników wczorajszego szczytu Unii Europejskiej. Nawiązując do planowanej wizyty prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Moskwie podkreślił, że liczy na jej sukces.

Zdaniem prezydenta Portugalii, Rosja otrzymała od unijnych przywódców sygnał, że Wspólnota oczekuje od niej poszanowania demokracji. Anibal Cavaco Silva przypomniał, że porozumienie o rozejmie między Rosją a Gruzją zakłada całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z tego kraju. Cavaco Silva wyraził nadzieję, że po wizycie przewodniczącego Rady Europejskiej w Moskwie, Rosja zrozumie, iż Unia żąda dialogu z poszanowaniem demokracji.

Lech Kaczyński podkreślił, że brak "jego podpisu" nie jest przeszkodą w przyjęciu Traktatu Lizbońskiego. Problemem są tutaj wyniki irlandzkiego referendum. Teraz, zgodnie z konstytucją Irlandii należy rozwiązać zaistniałą sytuację w drodze referendum - podkreślił prezydent.

Portugalski prezydent zapewnił, że jego kraj szanuje decyzję Irlandczyków, którzy odrzucili Traktat Lizboński. Anibal Cavaco Silva wyraził nadzieję, że ten problem zostanie rozwiązany. Europa powinna - jak to ujął - wysłać sygnał, że potrafi przezwyciężyć problemy instytucjonalne i może skoncentrować uwagę na innych kwestiach takich jak gospodarka, bezpieczeństwo, zmiany klimatyczne i energetyczne.

Portugalski prezydent spotka się też z premierem Donaldem Tuskiem, marszałkami sejmu i senatu. W czwartek odwiedzi Kraków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.