Facebook Google+ Twitter

Prezydent przygotowuje się do obchodów 9 maja. Kiedy zapadnie ostateczna decyzja?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-30 15:25

Kancelaria Prezydenta rozpoczęła przygotowania do ewentualnej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Moskwie 9 maja. Jak zapewnił Władysław Stasiak, na razie decyzja w sprawie wyjazdu prezydenta nie zapadła.

W spotkaniu, któremu przewodniczył szef prezydenckiej kancelarii uczestniczyli przedstawiciele ministerstw, między innymi ministerstwa spraw zagranicznych, kultury i dziedzictwa narodowego, obrony narodowej, a także Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych opowiada się za tym, by prezydent Lech Kaczyński wziął udział w obchodach rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem w Moskwie 9 maja.

Opinię MSZ przedstawił dziennikarzom wiceminister Andrzej Kremer. W opinii MSZ, Polska powinna wysłać godną reprezentację, najlepiej, by na jej czele stał prezydent - podkreślił wiceminister.
Rosjanie zaprosili do Moskwy między innymi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, żołnierzy oraz weteranów wojennych, w tym także generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Generał Jaruzelski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że rosyjskie władze zaprosiły byłych przywódców państw europejskich, którzy walczyli w drugiej wojnie światowej. Zdecydował się więc przyjąć zaproszenie, podobnie jak 5 lat temu, na obchody 60 rocznicy zakończenia wojny. Jaruzelski dodał, że zaproszenie przyjął z zadowoleniem i podziękował za nie ambasadorowi Rosji w Polsce, Władimirowi Grininowi. Wojciech Jaruzelski nie chciał odpowiedzieć na pytanie o decyzję prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie wyjazdu do Moskwy.

Prezydencki minister Paweł Wypych poinformował, że jeśli Lech Kaczyński zdecyduje o swoim uczestnictwie w obchodach 9 maja w Moskwie jest gotów zabrać swoim samolotem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Jak powiedział IAR Paweł Wypych, prezydent chciałby zabrać na pokład wszystkich zaproszonych do Moskwy kombatantów. "Jeżeli generał Jaruzelski również wymagałby takiej pomocy logistycznej, to prezydent na pewno nie odmówi" - powiedział Paweł Wypych. Podkreślił, że Lech Kaczyński uczyni to przez szacunek do wieku generała oraz do piastowanej w PRL funkcji prezydenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.