Facebook Google+ Twitter

Prezydent RP Bronisław Komorowski na Kongresie w Katowicach

W Katowicach zakończył się trzydniowy III Europejski Kongres MŚP. W czasie Kongresu przekazano Zieloną Księgę wskazującą potrzebę poprawy prawa w Polsce.

Kwestie ładu gospodarczego i jego znaczenia dla małych i średnich firm w dobie kryzysu zdominowały pierwszą część sesji inauguracyjnej III Europejskiego Kongresu MŚP. Pierwsze wystąpienie wygłosił prof. Jerzy Buzek. - Już po raz trzeci spotykamy się w Katowicach i już po raz drugi mamy niespotykanego gościa którego pragnę powitać – Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego – powiedział. Prof. Buzek powitał również najważniejszych gości Kongresu: Antonio Tajaniego, Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Komisarza UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości oraz Janusza Piechocińskiego, Wicepremiera, Ministra Gospodarki.

- Dzisiaj przekazujemy zieloną księgę – która wskazuje na potrzebę poprawy jakości prawa i konieczność usprawnienia stanowienia prawa – powiedział Bronisław Komorowski. Prezydent zwrócił uwagę na problem egzekwowania prawa w Polsce i zapowiedział inicjatywy mające poprawić pracę sądów, prokuratury i organów podatkowych. Prezydent podkreślił swoją determinację we wsparciu zmian w prawie, w tym w prawie pracy, które miałyby ułatwić działalność małych i średnich przedsiębiorstw.

Podczas inauguracji głos zabrał Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizator Kongresu: - Ponad 3000 przedsiębiorców z 35 krajów, 47 sesji panelowych, 37 posłów, 3 posiedzenia wyjazdowe komisji sejmowych, silna reprezentacja izb gospodarczych i komitetu ekonomiczno - społecznego, przedstawiciele świata nauki i samorządów - to stawia Kongres jako jedno z najważniejszych spotkań gospodarczych w Europie.

Antonio Tajani, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Komisarz UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości zwrócił uwagę, że Unia Europejska nie wyjdzie z obecnego kryzysu, nie sprosta rywalizacji z Chinami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi bez małych i średnich przedsiębiorstw.

- Małe i średnie firmy to 99 proc. przedsiębiorstw na kontynencie europejskim, zatrudniających 2/3 wszystkich pracowników, które w ostatniej dekadzie stworzyły 85 proc. nowych miejsc pracy. MŚP są odpowiedzialne również za ponad 50 proc. wartości dodanej przy tworzeniu PKB – mówił Jerzy Buzek, były Premier RP i były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
- Spotykamy się tutaj w Katowicach, aby silnie wyartykułować Europę jakiej chcemy – powiedział Janusz Piechociński Wicepremier, Minister Gospodarki i podkreślił, jak ważne jest dla przedsiębiorców, by było mniej regulacji, a więcej swobody gospodarczej oraz by w sytuacjach spornych szanse zwykłego przedsiębiorcy stały wyżej od szans urzędnika.

- Dobre otoczenie prawa to klucz do funkcjonowania ładu gospodarczego dla MŚP. Polska spadła z 41 na 42 pozycję w światowym raporcie konkurencyjności – to nie jest dramatyczne załamanie, ale oby to nie była tendencja. Wszystkie kraje w kryzysie muszą zreformować swoje działania i poprawić swoją konkurencyjność – podsumował Bronisław Komorowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.