Facebook Google+ Twitter

Prezydent RP na ogólnopolskich dożynkach na Jasnej Górze

Jak co roku w pierwszą niedzielę września, rolnicy spotkali się na szczycie częstochowskiego sanktuarium, aby podziękować za plony.

Prezydent RP na dożynkach Jasnogórskich / Fot. Sośniak DamianDożynki Częstochowskie organizowane są od 30 lat. Na błoniach Jasnej Góry zgromadziło się około 50 tys. rolników z całej Polski, by wziąć udział w uroczystej mszy świętej, której przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo.
Zebranych, w imieniu Jasnej Góry, powitał podprzeor sanktuarium o. Sebastian Matecki. Homilię wygłosił arcybiskup Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Prezydent RP Bronisław Komorowski wita się z rolnikami . / Fot. Sośniak DamianPrezydent Bronisław Komorowski, który zaszczycił uroczystości swoją obecnością przed mszą wygłosił przemówienie, w którym dziękował rolnikom za ich ciężką pracę, trud włożony w żniwa, dbanie o to, by Polakom nie zabrakło chleba. Głos zabrał również minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Tegoroczne dożynki na Jasnej Górze odbyły się pod hasłem: „Do matki chrystusowego Kościoła” i były połączone z jubileuszem 150-lecia powstania Kółek i Organizacji Rolniczych w Polsce.

Około 50 tys. rolników wzięło udział w Dożynkach Jasnogórskich / Fot. Sośniak DamianDelegacje przedstawicieli KR i KGW licznie zgromadziły się przed jasnogórskim szczytem z wieńcem dożynkowym, by złożyć dziękczynienie za tegoroczne plony. Poświęcono również nowy sztandar ufundowany przez członków tych organizacji, a zaprojektowany przez Annę Marię Śpiewakowską z miejscowości Kowal w woj. kujawsko-pomorskim. Na sztandarze znalazł się obraz św. Izydora, patrona rolników oraz inne motywy związane z rolnictwem.

Starostami tegorocznych dożynek byli Katarzyna i Arkadiusz Kropidłowscy z Nowego Barkoczyna w Diecezji Pelplińskiej pow. Nowa Kościerzyna, którzy przybyli wraz z pięciorgiem dzieci. / Fot. Sośniak Damian

Oprawę muzyczną przygotował Jasnogórski Zespół Wokalny "Camerata" pod dyrekcją Jarosława Jasiury oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka. Liturgię animował o. Kamil Szustak.


Wieniec dożynkowy Kółek i Organizacji Rolniczych / Fot. Sośniak DamianChleb dożynkowy Kółek Rolniczych / Fot. Sośniak Damian

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.