Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33673 miejsce

Prezydent RP nie przyjedzie na jubileusz 750-lecia lokacji Krakowa

– Prezydent RP nie odwiedzi Krakowa, mimo że był kilkakrotnie zapraszany – mówi w wywiadzie dla Wiadomości24.pl rzecznik prasowy prezydenta miasta Krakowa Marcin Helbin. Rzecznik opowiedział także o przygotowaniach miasta do historycznego wydarzenia.

Marcin Helbin - Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Krakowa / Fot. Zdjęcie z archiwum p. HelbinaCzym to święto różni się od innych przedsięwzięć kulturalnych?
– Wszystkim. Przed wszystkim rozmiarem, rangą, zaangażowaniem: mieszkańców, wykonawców, władz miasta. To niezwykłe święto, pokazuje moment w historii Krakowa od kiedy liczymy jego lokację na prawie magdeburskim. Miasto jest przecież o wiele starsze, to moment specyficzny, przełomowy.

Kto przygotowywał i układał program obchodów?
– Rada Programowa od ponad 3 lat. Były to bardzo istotne i przemyślane decyzje. Wyróżniono w tym bardzo bogatym programie sześć głównych imprez, których pomysłodawcą jest Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Będą artyści światowej sławy. Ciężko ich pozyskać? Czy głównym argumentem w negocjacjach były pieniądze?
– W negocjacjach z artystami pieniądze nie są najważniejsze. Ich zajęcia koncertowe zaplanowano z dużym wyprzedzeniem, tutaj liczyła się skala przedsięwzięcia, jego znaczenie.

Czy miasto liczy liczy na zwrot kosztów?
– Nie są to imprezy, które się zwracają w sensie finansowym. Nie traktujemy tego wydarzenia w kategoriach komercyjnych. Efekt promocyjny jest zaś tym razem nie do zmierzenia.

Kraków stać na poniesienie takich kosztów?
– Nie, nie stać nas… na nie zorganizowanie tego święta. W dużej mierze te wydarzenia finansowane są przez naszych partnerów i sponsorów. Rozmowy z nimi oraz pozyskiwanie funduszy na ten cel były prowadzone już od bardzo dawna.

Czy rząd pomógł w organizacji i sfinansowaniu obchodów 750-lecia? Czy Prezydent RP odwiedzi miasto w tych dniach?
– Nie, nie pomógł, a Prezydent RP nie odwiedzi w tych dniach Krakowa, mimo że był przez nas kilkakrotnie zapraszany.

Planowano też zjazd królów, nie odbędzie się, dlaczego?
– Nie odbędzie się, ponieważ polityka zagraniczna kieruje się innymi prawami. Prezydent miasta nie może zorganizować podobnego spotkania. Zwróciliśmy się o pomoc do Kancelarii Prezydenta RP, ale bez wsparcia rządowego Kraków nie podołałby przyjęciu głów państw wedle obowiązującego protokołu dyplomatycznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+świetny tekst. Prezydent w tego typu sprawach mimo wszystko powinien być daltonistą i nie kierować się wąsko pojętym interesem politycznym... Przecież tak naprawdę chodzi tutaj tylko i wyłącznie o to, iż prezydent Krakowa jest z innego obozu politycznego. Trochę to smutne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.