Facebook Google+ Twitter

PREZYDENT SOPOTU NAGRODZIŁ NAJLEPSZE OPIEKUNKI ŚRODOWISKOWE

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-12-04 13:21

Opiekują się starszymi i niesamodzielnymi mieszkańcami Sopotu. Odwiedzają ich w domach, pomagają w czynnościach gospodarczych, pielęgnacyjnych, zakupach, wychodzą na spacer, do lekarza, towarzyszą w trudnych chwilach.

Prezydent Sopotu nagrodził najlepsze opiekunki środowiskowe, które opiekują się starszymi i niesamodzielnymi mieszkańcami Sopotu w ich domach. Praca, którą wykonujecie, jest niezwykle trudna i wymaga wielkiej ofiarności – podkreślała Joanna Cichocka – Gula, wiceprezydent Sopotu, która w imieniu Prezydenta Miasta wręczyła podziękowania wyróżnionym opiekunkom. Pragnę wyrazić swoje uznanie za Państwa pracę, zaangażowanie i troskę o drugiego człowieka, często samotnego i chorego.

Do nagrody Prezydenta nominowanych zostało 6 opiekunek, 3 spośród nich otrzymały tytuł „Opiekunka Środowiskowa Roku 2013”: Małgorzata Zieman z Fundacji „Niesiemy Pomoc”, Bogumiła Wróbel z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz Jolanta Pohnke z Polskiego Czerwonego Krzyża.

„Opiekunka Środowiskowa Roku” to jedyne w Polsce wyróżnienie przyznawane opiekunkom środowiskowym, w dowód uznania za ich pracę na rzecz osób starszych i niesamodzielnych – mówi Anna Jarosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Poprzez to wyróżnienie chcemy podnieść prestiż zawodu opiekunki środowiskowej oraz zachęcić młodych ludzi do kształcenia się w tym trudnym ale pięknym zawodzie.

Tytuł „Opiekunka Środowiskowa Roku” otrzymuje osoba rekomendowana przez pracowników socjalnych sopockiego MOPS-u oraz koordynatorów organizacji pozarządowych, którym samorząd na drodze konkursu grantowego zleca świadczenie usług opiekuńczych dla mieszkańców Sopotu. Z tego rodzaju usług dofinansowanych przez Miasto korzysta około 250 osób miesięcznie, świadczy je ok. 90 opiekunek zatrudnionych w trzech organizacjach pozarządowych.

Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (np. sporządzanie lub dostarczanie posiłków), opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację (np. toaletę całego ciała, zapobieganie odleżynom) oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem (np. wychodzenie na spacery, pomoc w kontakcie z instytucjami np. ZUS).

Opiekunka Środowiskowa to zawód wymagający pasji, siły oraz empatii a ze względu na sytuację demograficzną kraju i starzenie się społeczeństwa, to zawód, na którego zapotrzebowanie będzie w przyszłości rosło.
(Agnieszka )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Może tytuł bez caps locka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niebawem prezydent Sopotu przyjaciel Tuska będzie "siedział" ciekawe jak będą czuły się osoby nagrodzone przez tego pana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję nagrodzonym Paniom .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.