Facebook Google+ Twitter

Prezydent spocznie na Wawelu

- Historia nasza jest historią bogatą. Ci, którzy budowali tę kryptę, myśleli także o innych bohaterach i patriotach - mówi Wiadomościom24.pl ksiądz prałat Zdzisław Sochacki z Katedry na Wawelu.

W tej krypcie spocznie para prezydencka / Fot. Dawid SerafinWczoraj oficjalnie została potwierdzona informacja, że para prezydencka spocznie na Wawelu. Dziś rano w krypcie zebrała się specjalna komisja, mająca przygotować miejsce ostatniego spoczynku Lecha i Marii Kaczyńskich.

- To będzie bardzo prosta konstrukcja, podobna do sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego - tłumaczą osoby odpowiedzialne za zaprojektowanie wnętrza. Miejsce, w którym zostaną pochowani małżonkowie jest symboliczne także z innego powodu. Spoczną obok prochów z ziemi katyńskiej, które zostały tutaj wmurowane.

Na razie nie wiadomo do końca, w którym miejscu w krypcie zostaną usytuowane sarkofagi. - Położenie cały czas jest konsultowane z rządem - mówi ksiądz prałat Zdzisław Sochacki. Prałat uważa także, że Wawel jest godnym miejscem pochówku pary prezydenckiej. - Miejsce to jest ważne, bo związane z historią naszej ojczyzny. To godne miejsce na pogrzeb - mówi prałat.

Wczoraj niezadowolenie z takiego wyboru, pod oknem Kurii wyraziło ok. 300 osób, które uważają, że Wawel nie jest dobrym miejscem pochówku. Kardynał Stanisław Dziwisz zaapelował, by w obliczu takiej tragedii, niepotrzebnie nie dzielić Polaków.

Także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uważa, że spory w tej sytuacji są nie potrzebne. - Sądzę, że powinniśmy się zjednoczyć w tej chwili i w powadze oczekiwać na pogrzeb. Powinniśmy też przestać dywagować, czy Lech Kaczyński powinien być pochowany na Wawelu czy nie, bo przez dywagacje powracamy do sytuacji sprzed 10 kwietnia - tłumaczył wczoraj Jacek Majchrowski.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.