Facebook Google+ Twitter

Prezydent spotka się dzisiaj cichociemnymi

Z ostatnimi żyjącymi cichociemnymi spotka się dziś prezydent Bronisław Komorowski. Wśród uczestników spotkania będzie m.in. generał Stefan Bałuk ps. "Starba".

Stefan Bałuk ps. "Starba". Urodzony w 1914r., jeden z najstarszych żyjących cichociemnych. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/2008.08.15._Stefan_Baluk_Fot_Mariusz_Kubik_01.jpgSpotkanie odbędzie się w 70. rocznicę pierwszego skoku cichociemnych na terytorium okupowanej Polski. Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, szkoleni w Wielkiej Brytanii i przerzucani na spadochronach. Ich celem było organizowanie i szkolenie polskiego ruchu oporu oraz walka z niemieckim okupantem w szeregach ZWZ–AK, w tym także w Powstaniu Warszawskim.

Pierwszy zrzut miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941. Operacja nosiła nazwę „Adolphus” i miała miejsce w Dębowcu k. Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim. Na pokładzie brytyjskiego samolotu, znalazło się trzech polskich skoczków: kpt. Stanisław Krzymowski ("Kostka"), por. Józef Zabielski ("Żbik") oraz kurier polityczny Czesław Raczkowski ("Włodek"). Z 316 cichociemnych zginęło 112, w tym 84 zginęło w walce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To ludzie godni pamięci i hołdu. Punkt dla Prezydenta.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ede
  • ede
  • 15.02.2011 20:43

ciekawy tytuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.