Facebook Google+ Twitter

Prezydent spotka się z Andżeliką Borys

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-13 20:31

Lech Kaczyński zaprosił na spotkanie szefową Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys - poinformował Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik. Jak dodał, Borys z wdzięcznością przyjęła zaproszenie. Do spotkania ma dojść tak szybko jak to tylko możliwe. Do Pałacu Prezydenckiego zaproszono także innych działaczy z kierownictwa nieuznawanej przez białoruski reżim organizacji.

Minister Handzlik podkreślił, że Lech Kaczyński jest od dłuższego czasu zaniepokojony sytuacją mniejszości polskiej i łamaniem praw obywatelskich za naszą wschodnią granicą.

Mariusz Handzlik wyjaśnił, że prezydentowi zależy, by sprawą trudnej sytuacji Polonii na Białorusi zainteresowała się wspólnota międzynarodowa. Jak dodał, Lech Kaczyński liczy, że w tej kwestii będą razem działały wszystkie polskie siły politycznie .

Białoruskie władze zagroziły działaczom Związku Polaków zwolnieniami z pracy, jeśli podpiszą list protestacyjny w sprawie zajęcia przez milicję Domu Polskiego w Iwieńcu. Budynek należący do nieuznawanego przez władze Związku Polaków został kilka dni temu przejęty przez mundurowych siłą.
Wczoraj o sytuacji białoruskiej Polonii z szefem tamtejszego MSZ, rozmawiał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Polski minister zaapelował do Siarhieja Martynaua o poszanowanie praw polskiej mniejszości.

Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek nie wyklucza zerwania relacji pomiędzy Unią Europejską a Białorusią w przypadku dalszego łamania demokracji w tym kraju. Jerzy Buzek zastrzegł jednak, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po bardzo szczegółowych konsultacjach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kolejne bez sensu spotkanie ...niech prezydent z Łukaszenką się spotka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.