Facebook Google+ Twitter

Prezydent Świętochłowic osadzony w areszcie śledczym

Bytomski sąd zastosował trzymiesięczny areszt tymczasowy wobec zatrzymanego w ubiegły czwartek przez funkcjonariuszy ABW prezydenta Świętochłowic Eugeniusza M. Za kraty trafiła też jego współpracowniczka, sekretarz miasta Jolanta S -K.

Przynajmniej przez trzy najbliższe miesiące prezydent Świętochłowic Eugeniusz M. zamiast w swoim gabinecie przebywać będzie w celi Aresztu Śledczego w Bytomiu. / Fot. www.swietochlowice.plDo zatrzymania Eugeniusza M. i Jolanty S-K doszło 21 stycznia 2010 roku, kiedy to rano funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wkroczyli do ich mieszkań. Urzędnicy świętochłowickiego magistratu podejrzewani są przez Prokuraturę Rejonową w Bytomiu o przyjęcie łapówek w kwocie wynoszącej blisko 100 tys. złotych oraz nakłanianie do dalszego ich wręczania. Śledczy nie ujawnili jednak od kogo i w zamian za co zatrzymani mieli otrzymać pieniądze. Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o załatwianie pracy w urzędzie miasta oraz w innych miejskich instytucjach.

Według "Gazety Wyborczej" sprawa dotyczyć może czegoś jeszcze innego. Jak twierdzi jej dziennikarz śledczy, Marcin Pietraszewski, prezydent wyciągał kasę z miejskiego budżetu w ten sposób, że zlecał prace na rzecz miasta podległym sobie spółkom komunalnym żądając jednocześnie korzyści finansowych dla siebie. Ta teza wydaje się prawdopodobna w kontekście Zatrzymana przez ABW 21 stycznia 2010 roku sekretarz miasta Świętochłowice Jolanta S-K / Fot. www.swietochlowice.pluzasadnienia wniosku o areszt tymczasowy, z jakim prokuratura wystąpiła do sądu. W piśmie tym mowa jest o obawie nakłaniania świadków do odwołania zeznań lub ich nie składania przy wykorzystaniu zależności służbowej. - Podejrzani pozostając na wolności i wykorzystując stanowiska, jakie zajmują będą utrudniali dalszy bieg postępowania - stwierdził szef bytomskiej prokuratury, Artur Ott. Wiadomo też, że osoby, które wręczały łapówki, unikną odpowiedzialności karnej, bo to dzięki ich zeznaniom doszło do wykrycia przestępstwa.

Zgodnie z obowiązującymi od niedawna przepisami nie będzie problemu z ustaleniem tego, kto rządzić będzie najgęściej zaludnionym polskim miastem. Wczoraj na stronach internetowych Świętochłowic ukazała się informacja, że w związku z zatrzymaniem prezydenta jego obowiązki przejmuje pierwszy zastępca czyli pani Urszula Gniełka.

Eugeniusz M. ma 53 lata i jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra historii. W swojej karierze zawodowej był pracownikiem biblioteki uniwersyteckiej, nauczycielem oraz prowadził własną działalność gospodarczą. W latach 90-tych aktywnie działał w spółdzielczości mieszkaniowej. Z jego inicjatywy powstała świętochłowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wiosenna", której był pierwszym prezesem. Z samorządem związany jest od roku 1998, kiedy to jako kandydat ugrupowań prawicowo - centrowych uzyskał mandat radnego miejskiego. W grudniu 2000 roku Rada Miasta powierzyła mu funkcję prezydenta. Został nim również w roku 2002 pokonując w II turze wyborów kandydata lewicy, Michała Urbana. W roku 2006 pozostał na stanowisku pokonując pozostałych kandydatów już w I turze. Na początku 2010 roku otrzymał wyróżnienie w akcji "Gmina dbająca o finanse mieszkańców"(sic!).
Jolanta S-K to świętochłowiczanka specjalizująca się w zarządzaniu administracją publiczną i marketingu oraz komunikacji społecznej i public relations. Pracę w Urzędzie Miejskim rozpoczęła w roku 2003 jako podinspektor w wydziale administracyjno - gospodarczym. Następnie była naczelnikiem wydziału informacji i promocji miasta, a później powołana została na sekretarza miasta.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Sara
  • Sara
  • 22.11.2010 13:36

to miasto to Świętochłowice jak już... pisząc o tym wypadało by przynajmniej znać poprawną nazwę miasta....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znam prezydenta Święrtochlowic. Powszechne komentarze sa takie, że to zagrywa, aby zrobic miejsce dla pana z pewnej partii, ktory ma chrapke na ta posade. U nas wystaczy nasłaś na kogos ABW, CBA, CBŚ czy chcoby policję. Jest załawiony do koćca zycia. Nigdy nie udowdni, ze nie jest wielbładem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.