Facebook Google+ Twitter

Prezydent Świętochłowic osadzony w areszcie śledczym

Bytomski sąd zastosował trzymiesięczny areszt tymczasowy wobec zatrzymanego w ubiegły czwartek przez funkcjonariuszy ABW prezydenta Świętochłowic Eugeniusza M. Za kraty trafiła też jego współpracowniczka, sekretarz miasta Jolanta S -K.

Przynajmniej przez trzy najbliższe miesiące prezydent Świętochłowic Eugeniusz M. zamiast w swoim gabinecie przebywać będzie w celi Aresztu Śledczego w Bytomiu. / Fot. www.swietochlowice.plDo zatrzymania Eugeniusza M. i Jolanty S-K doszło 21 stycznia 2010 roku, kiedy to rano funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wkroczyli do ich mieszkań. Urzędnicy świętochłowickiego magistratu podejrzewani są przez Prokuraturę Rejonową w Bytomiu o przyjęcie łapówek w kwocie wynoszącej blisko 100 tys. złotych oraz nakłanianie do dalszego ich wręczania. Śledczy nie ujawnili jednak od kogo i w zamian za co zatrzymani mieli otrzymać pieniądze. Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o załatwianie pracy w urzędzie miasta oraz w innych miejskich instytucjach.

Według "Gazety Wyborczej" sprawa dotyczyć może czegoś jeszcze innego. Jak twierdzi jej dziennikarz śledczy, Marcin Pietraszewski, prezydent wyciągał kasę z miejskiego budżetu w ten sposób, że zlecał prace na rzecz miasta podległym sobie spółkom komunalnym żądając jednocześnie korzyści finansowych dla siebie. Ta teza wydaje się prawdopodobna w kontekście Zatrzymana przez ABW 21 stycznia 2010 roku sekretarz miasta Świętochłowice Jolanta S-K / Fot. www.swietochlowice.pluzasadnienia wniosku o areszt tymczasowy, z jakim prokuratura wystąpiła do sądu. W piśmie tym mowa jest o obawie nakłaniania świadków do odwołania zeznań lub ich nie składania przy wykorzystaniu zależności służbowej. - Podejrzani pozostając na wolności i wykorzystując stanowiska, jakie zajmują będą utrudniali dalszy bieg postępowania - stwierdził szef bytomskiej prokuratury, Artur Ott. Wiadomo też, że osoby, które wręczały łapówki, unikną odpowiedzialności karnej, bo to dzięki ich zeznaniom doszło do wykrycia przestępstwa.

Zgodnie z obowiązującymi od niedawna przepisami nie będzie problemu z ustaleniem tego, kto rządzić będzie najgęściej zaludnionym polskim miastem. Wczoraj na stronach internetowych Świętochłowic ukazała się informacja, że w związku z zatrzymaniem prezydenta jego obowiązki przejmuje pierwszy zastępca czyli pani Urszula Gniełka.

Eugeniusz M. ma 53 lata i jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra historii. W swojej karierze zawodowej był pracownikiem biblioteki uniwersyteckiej, nauczycielem oraz prowadził własną działalność gospodarczą. W latach 90-tych aktywnie działał w spółdzielczości mieszkaniowej. Z jego inicjatywy powstała świętochłowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wiosenna", której był pierwszym prezesem. Z samorządem związany jest od roku 1998, kiedy to jako kandydat ugrupowań prawicowo - centrowych uzyskał mandat radnego miejskiego. W grudniu 2000 roku Rada Miasta powierzyła mu funkcję prezydenta. Został nim również w roku 2002 pokonując w II turze wyborów kandydata lewicy, Michała Urbana. W roku 2006 pozostał na stanowisku pokonując pozostałych kandydatów już w I turze. Na początku 2010 roku otrzymał wyróżnienie w akcji "Gmina dbająca o finanse mieszkańców"(sic!).
Jolanta S-K to świętochłowiczanka specjalizująca się w zarządzaniu administracją publiczną i marketingu oraz komunikacji społecznej i public relations. Pracę w Urzędzie Miejskim rozpoczęła w roku 2003 jako podinspektor w wydziale administracyjno - gospodarczym. Następnie była naczelnikiem wydziału informacji i promocji miasta, a później powołana została na sekretarza miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Sara
  • Sara
  • 22.11.2010 13:36

to miasto to Świętochłowice jak już... pisząc o tym wypadało by przynajmniej znać poprawną nazwę miasta....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znam prezydenta Święrtochlowic. Powszechne komentarze sa takie, że to zagrywa, aby zrobic miejsce dla pana z pewnej partii, ktory ma chrapke na ta posade. U nas wystaczy nasłaś na kogos ABW, CBA, CBŚ czy chcoby policję. Jest załawiony do koćca zycia. Nigdy nie udowdni, ze nie jest wielbładem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.