Facebook Google+ Twitter

Prezydent uda się na szczyt energetyczny do Baku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-13 16:28

Lech Kaczyński uda się wieczorem na szczyt energetyczny w Baku. Będzie to już czwarte spotkanie prezydentów Polski, Litwy, Gruzji, Ukrainy i Azerbejdżanu, poświęcone głównie budowie ropociągu Odessa - Brody - Gdańsk i dywersyfikacji dostaw ropy naftowej do naszej części Europy.

Ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak podkreśla, że realizacja projektu rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk tkwi od kilku lat w tym samym miejscu. Zdaniem eksperta wszystko wskazuje na to, że pozostanie on tylko w planach polityków.

Szczęśniak podkreśla, że w Azerbejdżanie nie ma obecnie nadmiaru ropy naftowej, a sytuację komplikuje także napięta sytuacja polityczna na Ukrainie i w Gruzji, a także kryzys finansowy. Andrzej Szczęśniak dodaje, że konkurencyjne przedsięwzięcia do rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk nabierają już konkretnych kształtów.

Kolejne szczyty energetyczne są kontynuacją pierwszego spotkania, które odbyło się w Krakowie w maju 2007 roku z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przywódcy pięciu państw - Polski, Litwy, Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i przedstawiciel prezydenta Kazachstanu zadeklarowali wówczas współpracę w dziedzinie energetyki, zwłaszcza przy przedłużeniu rurociągu Odessa - Brody do Gdańska.

Państwa te zobowiązały się do przygotowania międzynarodowej umowy w sprawie budowy tego odcinka ropociągu, utworzenia ministerialnej grupy roboczej i powołania spółki, która zajmie się komercyjną częścią projektu. W przedsięwzięciu chodzi o stworzenie nowego szlaku dostaw ropy naftowej z Azji Środkowej do Europy, który będzie alternatywą dla rurociągów rosyjskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.