Facebook Google+ Twitter

Prezydent Unii Europejskiej wizytuje Warszawę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-26 20:21

Prezydent Unii Europejskiej Herman van Rompuy wizytuje w Warszawie. Spotka się z najważniejszymi osobami w państwie. W trakcie wizyty będą poruszane tematy, które pojawią się na najbliższym nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli w lutym.

Najpierw Rompuy spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, następnie z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Głównym tematem między premierem a przewodniczącym Rady Europejskiej były tematy które pojawią się na najbliższym nieformalnym szczycie Unii Europejskiej.

Pierwszym z trzech wiodących tematów tego szczytu ma być strategia gospodarcza, która ma doprowadzić do pobudzenia gospodarek unijnych po spowolnieniu spowodowanym kryzysem. Drugim ważnym tematem będą kwestie klimatyczne: chodzi o ustalenie jak doprowadzić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych nie obciążając jednocześnie nadmiernymi kosztami gospodarek krajów UE. Szczególnie zależy na tym Polsce, której gospodarka w dużym stopniu jest oparta na węglu, a ograniczenia w emisji dwutlenku węgla byłyby szczególnie obciążające dla gospodarki.

Trzecim, nieplanowanym wcześniej, punktem obrad będzie pomoc humanitarna dla Haiti. Herman van Rompuy powiedział, że ten punkt zostanie dodany w związku z ogromem katastrofy humanitarnej na Haiti. Unia Europejska rozważy jak pomóc mieszkańcom Haiti na szerszą skalę.


Najpierw premier, potem prezydent


O relacjach między przewodniczącym Rady Europejskiej a narodowymi prezydencjami oraz o strategii gospodarczej Unii Europejskiej rozmawiali w Warszawie Lech Kaczyński i Herman van Rompuy. To pierwsze spotkanie prezydenta z wybranym w listopadzie szefem Rady Europejskiej.

Lech Kaczyński ma nadzieję, że w dalszym ciągu prezydencje narodowe będą odgrywały istotną rolę. Polska pracami Unii pokieruje w drugiej połowie 2011 roku. Prezydent podkreślił, że trwają intensywne przygotowania do naszego przewodnictwa. Lech Kaczyński ma nadzieję, że nie tylko nasza, ale także aktualna hiszpańska, a także kolejne prezydencje: belgijska czy węgierska odgrywały rolę konstruktywną i istotną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.